• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، رضا ملکی رئیس صنعت، معدن و تجارت محلات گفت: ۴۰۰ هزار متر مربع سنگ نما و فرآوری شده در ۹ ماه امسال از محلات به خارج از کشور صادر شده است. با صادرات این میزان سنگ از محلات، چهار میلیون دلار ارز حاصل شده است.

  وی بیان کرد: این محموله های صادراتی اغلب به کشورهای افغانستان، قطر، پاکستان، میانمار، رمانی، قزاقستان، عراق و روسیه ارسال شده است. ۱۰ تا ۱۵ درصد از سنگ نمای کشور که عمده آن تراورتن است از معادن محلات استخراج و فرآوری می شود که به لحاظ کیفیت و مرغوبیت منحصر به فرد است.

  وی گفت: محلات به عنوان قطب تولید سنگ نمای کشور ۱۱۵ معدن دارد که ۶۲ معدن آن درزمینه تولید سنگ تراورتن فعال است. سنگ تراورتن محلات پس از گذشته یک سال و نیم فرآیند در آذر ماه امسال ثبت جهانی شد.

  ملکی ادامه داد: سنگ تراورتن محلات کیفیت، مشخصات فنی و شاخصه‌های خاص دارد که با سنگ نقاط دیگر کشور متفاوت است به همین دلیل در ثبت جهانی جغرافیای کالا درج شده و این محصول با عنوان تراورتن محلات ایران به ثبت رسید.

  وی توضیح داد: ثبت جهانی یک ماده معدنی و یا هر محصول دیگر علاوه بر معرفی هر چه بیشتر و افزایش ظرفیت صادرات، ارزش افزوده محصول مذکور را نیز بهبود می دهد. سنگ تراورتن محلات در زمره نمونه‌های برتر این محصول است که مرغوبیت خاص و سفیدی آن ها در دنیا زبانزد است.

  ملکی توضیح داد: تولید و صادرات سنگ تزینی و ساختمانی سهم ۵۰ درصدی در اقتصاد محلات دارد. ۷۰ معدن فعال سنگ نما در محلات با ذخیره قطعی ۳۰ میلیون تن سنگ وجود دارد و سالانه ۲ میلیون تن سنگ از این معادن برداشت می‌شود.

  شهرستان محلات واقع در جنوب استان مرکزی ۵۵ هزار نفر جمعیت و دارای ۲۵۰ واحد فرآوری سنگ با ظرفیت ۱۸ میلیون متر مربع است.

  • صبح محلات