• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، جعفر سرقینی پیش از ظهر امروز در آیین افتتاحیه دهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران در شهرستان محلات با اشاره به بخش صنعت اظهار داشت: تمام تلاش دولت در این سمت است که معادن را توسعه دهد تا به یک نتیجه مثبت برسد.

  وی افزود: اگر حمایت‌های مسئول و سازمان‌های مربوطه و بویژه حمایت‌های اهالی سنگ وجود نداشت قطعا تا به اینجا پیشرفت نمی‌کردیم چراکه موتور اصلی متحرک اهالی سنگ بوده‌اند.

  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به توسعه در بخش معدن گفت: توسعه در معدن همیشه وجود دارد چرا که توسعه پایدار است و این یک خاصیت ذاتی برای معدن محسوب می‌شود و در ایام تحریم مشاهده شد که تنها صنعتی که کمترین آسیب بر آن وارد شد معدن و صنایع معدنی بود.

  سرقینی بیان کرد: در بحث سنگ می‌توان گفت که نباید منحصر به سمینارها و همایش‌ها باشد و واقعا باید با یک واکاوی و تلاش دلیل عقب ماندگی و ضعف را پیدا کرد چرا که آماری که از صادرات وجود دارد شایسته ذخایر ما نیست.

  وی ادامه داد: علاوه بر اینکه امسال در حدود ۳۴۰ میلیون دلار است و در مقایسه با سنوات قبل دو برابر شده اما هنوز عدد و رقم شایسته ذخایر ما نیست و باید بر این مسئله تفکر زیادی انجام داد و ماموریت صادرات را جدی بگیریم.

  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: امروز ۳۸۰ هزار نفر در صنعت سنگ و صنایع وابسته مشغول به کار هستند که اشتغال خوب و پایداری در ۶ هزار و ۵۰۰ واحد سنگ بری موجود است.

  سرقینی خاطرنشان کرد: نباید همه چیز را با واحد سنگ بسنجیم و امتیاز منفی دهیم این در حالی است که در سال گذشته ۶.۶ میلیارد دلار صادرات محصولات معدنی و منابع معدنی وجود داشته که در مقایسه با ۴ سال قبل ۱.۵ میلیارد دلار افزایش داشته است.

  وی با اشاره به بخش واردات گفت: در سال ۹۱ در بخش معدن و صنایع معدنی ۶.۵ میلیارد دلار واردات داشته‌ایم که در سال ۹۵ این مقدار تبدیل به ۳ میلیارد دلار شده است که این اقدام با تولید و زحمات داخلی انجام شده است.

  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: آمار و ارقام نشان دهنده این است که صادرات تولیدات معدن و صنایع معدنی روند رو به رشد دارد این در حالی است که در بحث فولاد در سال ۹۱ مقدار یک میلیون تن صادرات فولاد داشته ایم و در مقابل حدود ۵ میلیارد تن واردات داشته آیم.

  سرقینی بیان کرد: در سال گذشته صادرات فولاد به ۶ میلیون تن رسید و امسال هم هدف را بر ۸ میلیون تن قرار داده ایم که در ۵ماهه ابتدایی سال ۳.۵میلیون تن صادرات انجام شده است که مقادیر قابل توجهی است.

  وی ادامه داد: در سال ۹۱ صادرات فولاد سهمیه‌بندی بود که این سهمیه‌بندی را حذف کردیم و کنسانتره را آزاد کرده و عوارض آن از ۳۰درصد به صفر درصد رسید.

  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: اگر معتقد به صادرات موادخام معدنی باشیم نشانگر آن است که هیچ اعتقادی به بحث اقتصاد مقاومتی نداریم و گفتنی است که تعرفه و عوارض ابزار هر کشور است و دولت باید از صنعت حمایت کند.

  سرقینی خاطرنشان کرد: صادرات مواد خام به معنی صادرات اشتعال کشور و در نهایت بیکاری جوانان است.

  وی اضافه کرد: در سه ماهه سوم سال گذشته ۱۲ درصد، سه ماهه چهارم ۱۳ درصد و در سه ماهه نخست امسال هم ۴.۵ درصد رشد مثبت صادرات وجود داشته است.

  • تسنیم