• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، اولین جلسه معدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد محلات صبح امروز با حضور بهرام عابدی رئیس دانشگاه آزاد محلات، محمدحسین حیدری رئیس خانه معدن استان مرکزی، علی روشن مسئول فنی دانشگاه آزاد، احمد غلامی رئیس نظام مهندسی معدن استان مرکزی، کوروش کریمی معاون دانشگاه آزاد محلات، عباد میرزایی مدیر تولید مجتمع سنگ کارا، حسین سروش رئیس انجمن سنگ محلات، سعید دهقان مدیرگروه دانشکده معدن دانشگاه آزاد، محمدعلی علی آبادی مدیرگروه زمین شناسی و امور پژوهشی دانشگاه آزاد محلات، محمد حلاجیان مدیراجرای نمایشگاه سنگ ایران و دکتر بابایی در سالن جلسات دانشگاه آزاد اسلامی محلات برگزار شد.

  سعید دهقان مدیر گروه معدن دانشگاه آزاد محلات
  سعید دهقان مدیر گروه معدن دانشگاه آزاد محلات

  در ابتدای جلسه سعید دهقان مدیر گروه رشته معدن دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: در حال حاضر بخش فرآوری و اکتشاف صنعت سنگ با مشکلات فراوانی رو به رو است که بسیاری از این مشکلات را می توان با همدلی و همکاری انجمن ها، خانه های معدن و نظام مهندسی و دانشگاه بر طرف کرد. غنی ترین و بهترین معادن سنگ تراورتن ایران در محلات موجود است ما باید برای بالا رفتن بهره وری نهایت دقت را در استخراج و تولید به خرج دهیم.

  محمد حسین حیدری رئیس خانه معدن استان مرکزی

  در ادامه مهندس محمدحسین حیدری رئیس خانه معدن استان مرکزی اظهار داشت: زمانی ما در صنعت سنگ و معدن موفق می شویم که با علم روز دنیا مجهز شویم و برای این کار هیچ کجا بهتر از دانشگاه نیست. برای برطرف کردن مشکلات موجود در صنعت معدن بهترین کار استفاده از مشورت دانشگاهیان است.

  وی افزود: کشور ایران یکی از غنی ترین کشورهای دنیا در حوزه صنعت معدن است، غنی ترین و متنوع ترین معادن دنیا در ایران وجود دارد اما متاسفانه در حال حاضر شاهد این واقعیت تلخ هستیم که بیش از ۵۰ درصد از معادن ایران تعطیل شده اند. این معادن تعطیل و متروکه باید سرو سامان بگیرند و فعال شوند. افزایش صادرات یکی از راهکارهایی است که می تواند این معادن تعطیل را به چرخ تولید بازگرداند.

  احمد غلامی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مرکزی
  احمد غلامی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مرکزی

  در ادامه جلسه احمد غلامی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مرکزی اظهار داشت: معادن ایران رنگین کمانی از بهترین های سنگ دنیا را در خود جای داده است. حدود ۶۰ درصد تراورتن کشور که در نوع خود بی نظیر است در استان مرکزی و محلات وجود دارد. صنعت معدن می تواند کشور را از بسیاری از آسیب های اقتصادی مصون نگه دارد و رشد اقتصادی را باعث شود. به هر میزان که بهره برداری اصولی بیشتری داشته باشیم نتیجه بهتری را کسب خواهیم کرد.

  غلامی گفت: اگر دید و نوع نگاه معدنداران و مسئولین مرتبط تغییر کند حتما توسعه معادن را شاهد خواهیم بود. اگر هدفمان رشد و توسعه معدن است همه باید در همه ابعاد پیش قدم شوند؛ حتی اگر یک نفر در این عرصه کم کاری کند یا بد عمل کند دیرتر به هدفمان می رسیم.

  رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مرکزی گفت: کلینیک معدن استان مرکزی برای عارضه یابی مشکلات صنعت معدن تشکیل شده  که با اتکاء به فعالیت این کلینیک می توان بسیاری از مشکلات این حوزه را برطرف کرد.

  حسین سروش رئیس انجمن سنگ محلات
  حسین سروش رئیس انجمن سنگ محلات

  در ادامه حسین سروش رئیس انجمن سنگ محلات خاطر نشان کرد: متولی برگزاری جشن صنعت و معدن باید خانه معدن باشد و ما هم برای این کار اعلام آمادگی می کنیم. در کنار برگزاری جشن روز معدن می توان همایشی برگزار و مسائل و مشکلات صنعت معدن را با حضور افراد متخصص و دانشگاهیان بررسی کرد. دانشگاه آزاد محلات می تواند متولی برگزاری این همایش شود، به هر میزان که ما ارتباط قوی تر و موثرتری بین صنعت و دانشگاه برقرار کنیم در بهره وری و استفاده بهینه از ظرفیت های موجود نتیجه بهتر و بیشتری خواهیم گرفت.

  محمد حلاجیان مدیر اجرایی نمایشگاه سنگ ایران
  محمد حلاجیان مدیر اجرایی نمایشگاه سنگ ایران

  در ادامه جلسه محمد حلاجیان مدیراجرایی نمایشگاه بین المللی سنگ ایران گفت: در حال حاضر بزرگترین سایت بین المللی سنگ کشور در شهر نیم ور احداث شده که با نظر مساعد وزارت خانه و تلاش های صورت گرفته توسط هیات مدیره، این نمایشگاه توانسته طی چند سال اخیر به یک برند بین المللی تبدیل شود.

  وی افزود: دانشگاه آزاد همیشه و در همه حال از این نمایشگاه حمایت کرده و امیدواریم در سالهای آینده نیز این حمایت ها را با افزایش بیشتری انجام دهد.

  وی ادامه داد: با توجه به اینکه رسانه ای تخصصی در این حوزه وجود نداشت از دو سال پیش در شهرستان محلات خبرگزاری سنگ ایران را راه اندازی کردیم که در حال حاضر به یک خبرگزاری بین المللی تبدیل شده و با ۴ کشور ایتالیا، ترکیه، هند و چین ارتباطات گسترده و روز افزون دارد. در این سایت مسابقه ای تحت عنوان داستان کوتاه، عکس، کارتون و خطاطی با موضوع سنگ برگزار می شود که امیدواریم بتوانیم از ظرفیت های دانشگاه و دانشجویان برای هر چه بهتر برگزار کردن این مسابقه نهایت استفاده را ببریم.