• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، محمدرضا بهرامن پیش از ظهر سه شنبه در مراسم افتتاح یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ کشور در محلات اظهار داشت: کشورمان ظرفیت های بسیاری در حوزه معدن دارد اما تاکنون برنامه ریزی اصولی برای بهره گیری از این ظرفیت ها صورت نگرفته است.

  رئیس خانه معدن ایران افزود: با وجود پتانسیل ذکرشده، ایران در بازارهای جهانی بخش معدن حضوری کمرنگ دارد و به نظر می رسد این مساله به خاطر وابستگی به درآمدهای نفتی به وجود آمده است.

  بهرامن بیان کرد: فعال شدن بخش خصوصی در حوزه های مختلف اقتصادی و جذب سرمایه گذاری، در گرو ایجاد فضای مطلوب و مناسب همکاری و همچنین حمایت دولت از بخش خصوصی است.

  رئیس خانه معدن ایران خاطرنشان ساخت: از سوی دیگر شفاف سازی در قوانین حوزه معدن ضروری است چراکه موجب می شود شرایط ورود بخش خصوصی به این حوزه فراهم گردد و بتوانیم با رونق تولید، زمینه افزایش صادرات و نقش آفرینی در بازارهای جهانی را فراهم سازیم.

  وی تصریح کرد: از سوی دیگر با توجه به ظرفیت های معدنی که در کشور وجود دارد، می توان زمینه را برای رونق صنعت توریسم معدنی فراهم کرد و به نظر می رسد که شهرستان محلات در این زمینه از ظرفیت لازم برخوردار باشد.

  رئیس خانه معدن ایران ادامه داد: امروز می بینیم که برخی کشورها در منطقه با وجود آن که ظرفیت های معدنی کشور ما را ندارند، اما با برنامه ریزی توانسته اند از ظرفیت های موجود خود بهره بگیرند و در صادرات حوزه مربوطه فعال باشند.

  بهرامن اضافه کرد: چنانچه بتوانیم به درستی از ظرفیت های موجود کشور در بخش معدن بهره گرفته و در این زمینه بخش خصوصی و سرمایه گذاری را بیش از پیش فعال کنیم، قطعا بستر مطلوبی برای افزایش صادرات این بخش فراهم می شود.

  گفتنی است یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ کشور در فضایی به مساحت ۹۰ هزار متر مربع در ۳۵۰ غرفه برپا شده که در آن آخرین دستاوردهای حوزه سنگ های معدنی و تزئینی در زمینه های فرآوری سنگ های ساختمانی، معادن سنگ، ماشین آلات استخراج معدنی، قطعات و لوازم سنگ بری، معدن و ماشین آلات تخصصی و سایر صنایع وابسته به این صنعت به نمایش درآمده است.

  • مهر