• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، علیرضا توکلی رئیس هیات مدیره مجموعه آریا تجارت پارس در گفتگو با «ماهنامه حجار» در خصوص صادرات سنگ های فراوری شده گفت: در حال حاضر بسیاری از کارخانجات سنگبری توانایی صادرات سنگ های فرآوری شده را ندارند.

  وی با اشاره به سفری که در سال ۸۵ به کشور چین داشت اظهار کرد: کوچکترین سنگبری کشور چین بیش از چهار اره داشت و همین استفاده از فناوری های روز باعث ارزانی تولیدات آنها می شود.

  رئیس هیات مدیره آریا تجارت پارس با اشاره به اینکه امروزه سنگ کوپ ایرانی به چین صادر می شود و پس از فراوری دوباره به کشورمان وارد می شود و از سنگ ایرانی هم ارزان تر به فروش می رسد تصریح کرد: دلیل این مساله استفاده چینی ها از فناوری های روز است درحالیکه ما از فناوری های روز عقب هستیم.

  وی با اشاره به اظهارات مهندس نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: آقای وزیراعلام کرد که ما با خام فروشی سنگ مخالف هستیم؛ ما نیز با صحبت ایشان موافقیم اما به شرطی که زیرساختهای صادرات آماده گردد و دولت ایران مثل دولت های کشورهای چین، ترکیه و غیره حمایت کامل و همه جانبه ای از صادرکننده ها به عمل آورد اما قبل از به وجود آمدن این زیر ساخت ها این نوع نگرش ها هیچ کمکی به بهبود اوضاع نخواهد کرد.

  توکلی با اعلام اینکه در چین ۱۰۰ درصد قیمت کارخانه سنگبری را با وام سه درصد درست می کنند و هیچ مشکلی هم در باز پرداخت ندارند گفت: در ایران وام ۳۲ درصد می گیریم در حالی که در چین یک نفر با دست خالی و دانشی که دارد می تواند وام بگیرد و تولید کند.

  وی در خصوص اهمیت فناوری برای صنایع اظهار داشت: در گذشته خودروها در هر صد کیلومتر ۱۲ تا ۲۰ لیتر بنزین مصرف می کردند همان موقع اعلام کردند که دولت باید این ماشین ها را جمع و برای ساخت خط تولید خودرو جدید سرمایه گذاری کند تا زیان مصرف بالای بنزین را متحمل نشود و این شرایطی است که امروزه گریبان صنعت سنگ را نیز گرفته است؛ مصرف بالا و بهره وری پایین.

  رئیس هیات مدیره مجموعه آریا تجارت پارس تصریح کرد:  بهترین سنگبری های ایران با دستگاه هایی که اکنون دارند از هرتن کوپ ۸ تا ۱۰ متر سنگ فراوری شده تولید می کنند و مابقی سنگ گل می شود در صورتی که اگر فناوری روز را بیاوریم از یک تن سنگ بین ۲۰ تا ۳۰ متر سنگ فراوری شده به دست می آوریم دراین صورت هزینه تولید پایین می آید و فراوری صرفه خواهد داشت.

  وی با تاکید براینکه برخی ماشین آلاتی که در داخل ساخته می شوند نمی تواند مانند مشابه خارجی کار کنند افزود: اکنون در ایران مهندسی معکوس می کنند یعنی دستگاه های خارجی را به ایران می آورند و آن را باز می کنند و قطعات آن را می سازند و مشابه سازی می کنند، متاسفانه بسیاری از این دستگاه ها درست کار نمی کنند.

  توکلی ادامه داد: در کشور ما نسبت عرضه و تقاضا در صنعت سنگ با هم نمی خواند. امروزه بازار سنگ ایران اشباع شده است البته شش سال قبل هم این وضعیت بود که با مسکن مهر مقداری سرپوش روی آن گذاشته شد. اگر می خواهیم وضعیت صنعت سنگ ایران از این حالت خارج شود باید به بازارهای جهانی فکرکنیم.