• علیرضا توکلی در گفت و گو با خبرنگار پانا، افزود: در گذشته استخراج سنگ از معدن به وسیله انفجار صورت می گرفت که باعث از بین رفتن ۹۰ درصد از سنگ معدن و قابل استفاده بودن تنها ۱۰ درصد از سنگ معادن می شد و صدمات جبران ناپذیری نیز به محیط زیست و ذخایر معدنی وارد می کرد.

    وی ادامه داد: با حضور علم و دانش در صنعت سنگ، تکنولوژی استفاده از سیم برش وارد این عرصه شد که به میزان قابل توجهی از هدر رفتن سنگ و تخریب محیط زیست جلوگیری کرد و اکنون علاوه بر بالا رفتن بهره وری در معادن ظاهر آنها هم بسیار زیبا و شکیل شده اند.

    این فعال باسابقه صنعت معدن و سنگ اظهار داشت: استفاده از تکنولوژی روز در کارخانه های سنگ موجب رسیدن به نقطه مطلوب بهره وری می شود و در حال حاضر برخی کارخانجات برای فرآوری سنگ از تکنولوژی برش اره استفاده می کنند که این تکنولوژی به میزان قابل توجهی از هدر رفتن سنگ جلوگیری می کند.

    توکلی با اشاره به نقش مهم و پر رنگ وجود نقدینگی در رشد و توسعه صنعت سنگ ابراز داشت: فعالان این صنعت برای تامین نقدینگی خود دچار مشکلات بسیار زیادی هستند که دریافت وام ها با بهره ۲۲ درصد، در صدر این مشکلات قرار دارد، همچنین علاوه بر این مشکل طولانی بودن پروسه دریافت وام از بانک ها موجب پشیمانی صنعتگر از دریافت وام و توسل به راه های دیگر برای تامین نقدینگی خود می شود.

    عضو هیات مدیره خانه معدن استان مرکزی اضافه کرد: به دلیل اینکه بازار سنگ ایران راه به خارج نداشته و نتوانسته در بازارهای جهانی حضور فعال و موثر داشته باشد همه رویکرد فعالان سنگ به بازارهای داخل معطوف شده که این وضعیت داد و ستد سنگ را از حالت نقدی خارج و به صورت چک در آورده که در این میان قانون چک به یکی از مشکلات اساسی فعالان صنعت سنگ تبدیل شده است.

    وی برگزاری نمایشگاه سنگ را از ضروریات صنعت سنگ عنوان کرد و گفت: وجود نمایشگاه های تخصصی در زمینه سنگ از ضروریات این صنعت است و به هر میزان که حضور شرکت ها، تجار و بازرگانان خارجی در نمایشگاه های سنگ بیشتر شود بسترهای راهیابی به بازارهای جهانی سریعتر آماده می شود.