• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از مهر، حجت الاسلام علیرضا سلیمی اظهار داشت: بانک ها دچار بیماری بنگاه داری شده اند و تخصیص تسهیلات آنها موثر و کارآ نبوده و عمده تسهیلات خود را به شرکت های زیر مجموعه شان واگذار می کنند.

  وی با بیان اینکه بانک ها مصوبات دولت را دور می زنند ، افزود: با وجود اینکه سود تسهیلات بانکی ۱۸ درصد اعلام شده، ولی چون بانک ها بخشی از تسهیلات اعطایی را به عنوان سپرده نزد خود نگاه می دارند، سود واقعی تسهیلات به ۲۴ درصد می رسد.

  دبیر اول کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بانک های کشور از تولید داخلی حمایت نمی کنند در حالی که برای حمایت از تولید باید نرخ سود تسهیلات با نرخ تورم برابر شود.

  سلیمی با اشاره به رکود حاکم بر کشور گفت: تولید کنندگان توان پرداخت سود بالای تسهیلات بانکی را ندارند، این در حالی است که مردم به کارگران بانک ها تبدیل شده اند و برای کسب سود قطعی بانک ها تلاش می کنند.

  وی افزود: در حال حاضر در کشور هزار میلیارد ریال فرار مالیاتی وجود دارد و باید جلوی فرار مالیاتی گرفته شود اما از سوی دیگر باید میزان دریافت مالیات از تولید کننده متناسب با شرایط وی باشد.

  نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: گاهی اوقات به دلیل نبود شفافیت و اطلاع رسانی نادرست در حق تولید کنندگان اجحاف می شود و با وجود پرداخت مالیات به صورت واسطه ای، مالیات دهنده با جریمه مواجه می شود که باید برای حل این مشکل چاره اندیشی کرد.

  نمایشگاه سنگ نیم ور به سمت تخصصی شدن پیش رفته است

  دبیر اول کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به برگزاری نمایشگاه بین المللی سنگ محلات اشاره کرد و اظهار داشت: نهمین دوره نمایشگاه سنگ های ساختمانی ایران نسبت به دوره های گذشته از کیفیت بالاتری برخوردار بود و حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونین وی و نمایندگان مجلس در کنار افزایش حضور شرکت کنندگان و تاجران خارجی در این نمایشگاه این مساله را نشان داد.

  سلیمی افزود: این نمایشگاه به سمت تخصصی شدن پیش رفته و توجه کشور به سمت این نمایشگاه و شهر نیم ور به عنوان پایتخت سنگ ایران معطوف شده است.

  وی تصریح کرد: افزایش حضور کنسرسیوم های مختلف سنگ در نمایشگاه سنگ نیم ور معنادار بود و فعالان عرصه سنگ آخرین دستاوردهای این صنعت را در کشور به نمایش گذاشتند.

  نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: با دستور مساعد وزیر صنعت، معدن و تجارت، مبنی بر تجمیع نمایشگاه های سنگ کشور در شهر نیم ور، در صورت پیگیری جدی مسئولان استان و شهرستان و تحقق این مساله، شاهد یک نقطه عطف در صنعت سنگ شهرستان محلات خواهیم بود.

  سلیمی افزود: حضور متخصصین بخش استخراج، فرآوری و ماشین آلات سنگ کشور در نمایشگاه سنگ نیم ور، زنجیره کامل این صنعت را به نمایش گذاشت که این مساله از جمله نقاط قوت این نمایشگاه محسوب می شود.

  وی در ارتباط با تسهیل قوانین بخش تولید خاطرنشان کرد: قانون جامعی به نام قانون رونق بازار کسب و کار در مجلس مورد تصویب قرار گرفت که در آن قوانین مزاحم و دست و پاگیر مرتبط با مجلس شورای اسلامی حذف شده و همچنان آمادگی حذف قوانین زائد وجود دارد.

  دبیر اول کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: یک سری مقررات و بخشنامه های وزارتخانه ای مانند قوانین مالیاتی، گمرک و مقررات اقتصادی وجود دارد که مصوب دولت است و این بخشنامه ها به قوت خود باقی است و مرتبط با حوزه مجلس نیست.