• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، طبق خبر منتشر شده درایسنا؛ علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی جلسه علنی نوبت صبح سه‌شنبه / ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی در تذکری به وزیر راه گفت: آقای وزیر یک بار از جاده محلات دلیجان عبور کنید. محیط زیست اعلام کرده است که ریز ذرات معادن برای منطقه ما آسیب زا است و موجب می‌شود مردم دچار آسم و مشکلات تنفسی بشوند. محیط زیست در این خصوص وظیفه خود را انجام داده است. اکنون لازم است در این حوزه قوه قضائیه و وزارت صنعت ورود کرده و وظایف و تکالیف خود را انجام دهند. قوه قضائیه! اقدام اقدام اقدام.

    انتشار این خبر این تصور را در بین برخی از معدنکاران شهرستان محلات و نیم ور ایجاد کرد که ایشان با استناد به مدارک محیط زیست به دنبال تعطیلی معادن این شهرستان است. این نگرانی از آن روی بسیار حائز اهمیت است که شغل بسیاری از مردم منطقه به معدن و صنعت سنگ وابسته است و بسیاری از مردم شهر به صورت مستقیم و غیر مستقیم از این راه کسب درآمد می کنند.

    حجت الاسلام علیرضا سلیمی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران در این مورد چنین می گوید: صنعت سنگ یکی از مهمترین صنایع شهرستان محلات و نیم ور است و ما در سالی که توسط مقام معظم رهبری به نام «رونق تولید» نام گذاری شده به دنبال این هستیم که رشد و توسعه معدن و صنعت سنگ در همه سطوح و به بهترین شکل ممکن انجام شود.

    وی تصریح کرد: تاکنون هم همه سعی و تلاش ما این بوده که صنعت سنگ در همه ابعاد رشد و توسعه داشته باشد. نمونه آن نمایشگاه بین المللی سنگ ایران است که در شهرستان محلات، شهر نیم ور برپا می شود و هر کمکی که توانسته ایم به این نمایشگاه کرده ایم و از این پس نیز خواهیم کرد.

    وی ادامه داد: طبق قانون بخشی از حقوق دولتی که از معادن گرفته می شود باید برای هزینه کرد در مورد محیط زیست و انجام دیگر زیرساخت ها به همان شهر باز گردد. ما از دولت توقع داریم که این مبالغ را در اختیار شهرهای معدنی قرار دهد. بسیاری از معدنکاران این منطقه تا آنجا که من اطلاع دارم حقوق دولتی خود را پرداخت کرده اند و وظیفه خود را به نحو احسن انجام داده اند اما وقتی این مبالغ که طبق قانون برای زیرساخت ها در نظر گرفته شده به شهر باز نمی گردد این مشکلات زیست محیطی برای شهرهای معدنی ایران اتفاق می افتد.