• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، سید علی آقازاده در آیین افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران در شهر نیمور محلات اظهار داشت: ایران در بخش معدن جزء ۱۰ کشور نخست دنیا قرار دارد و از ظرفیت‌های بسیاری در این بخش برخوردار است.

  وی با بیان اینکه انجام فعالیت‌های معدنی در کشور می‌تواند جای صادرات و فروش نفت را بگیرد، تصریح کرد: با همکاری و مساعدت بخش دولتی و خصوصی می‌توان محصولات معدنی را جایگزین صادرات و فروش نفت کرد.

  استاندار مرکزی بیان کرد: غیر از مسائل مالی که بسیار موضوع پیچیده و دشواری است نیاز است یک مدیریت دوطرفه بین بخش خصوصی و دولت در خصوص معادن به‌ویژه در صنعت سنگ ایجاد و موانع سرمایه‌گذاری در حوزه را مرتفع کرد.

  آقازاده سیستم بانکی را بیمار عنوان کرد و گفت: بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی در کشور به دلیل بیماری مهلک بانک‌ها به خاک نشسته‌اند، چراکه پرداخت تسهیلات با بهره بالا واحدهای تولیدی را تعطیل و در حالت رکود قرار داده است.

  وی افزود: دولت و بخش خصوصی باید این مجادلات را از تریبون‌ها به نشست و هم‌اندیشی و میزگرد تبدیل کنند چراکه بخش دولت تمام توان خود را در راستای رفع موانع تولید به کار گرفته و می‌طلبد به منظور تسهیل قوانین دست و پاگیر و پیچیده سه قوه با تمام توان تلاش کنند و تدابیر ویژه‌ای اندیشید.

  استاندار مرکزی بیان داشت: با توجه به اینکه در دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی ضعف مدیریتی وجود دارد می‌طلبد کارگروه‌هایی تشکیل و جدا از مسائل احساسی و هیجانی مباحث را به سرانجام برساند چراکه پس از گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب در برخی از فعالیت‌ها اندر خم یک کوچه قرار داریم.

  آقازاده از تشکیل شورای معادن در استان خبر داد و اضافه کرد: از تمامی فعالین حوزه معادن و صنعت حمایت ویژه‌ای صورت می‌گیرد و با توجه به محدودیت منابع مالی دولت نیاز است مشکلات مالی در سیستم بانکی و سیاست‌گذاری کلان کشور مرتفع شود.

  وی با اشاره به فعالیت شرکت هپکو خاطرنشان کرد: خانه معدن ایران همواره خریدار ماشین‌آلات از شرکت هپکو در سال‌های پیش بود و چنانچه شرکت هپکو دوباره به چرخه تولید بازگشت باید دولت و بخش خصوصی به‌ویژه معدن‌داران حمایت ویژه خود را داشته باشند و از این شرکت با سابقه ۴۰ ساله همانند گذشته حمایت کنند.

  فاقد تکنولوژی‌های نو و جدید هستیم

  منوچهر توسطی
  منوچهر توسطی

  رئیس اتاق بازرگانی اراک نیز در این آیین گفت: کشور فاقد تکنولوژی‌های نو و جدید است و با این رویه نمی‌توان توانمندی در صادرات ایجاد کرد.

  منوچهر توسطی بر حمایت مسئولین از بخش خصوصی تأکید کرد و ادامه داد: چنانچه دولت به دنبال صادرات میلیاردی توسط بخش خصوصی است باید زیرساخت‌های لازم را در این خصوص فراهم کند.

  وی با اشاره به مشکلات نوسانات نرخ ارز افزود: این مشکلات به‌شدت بخش خصوصی را تحت تأثیر قرار داده که می‌طلبد در راستای بهبود این وضعیت بخش خصوصی نقطه نظرات خود را به دولت و مجلس ارائه دهد تا بتوان جامعه را به سمت توسعه اقتصادی به حرکت در آورد.

  • فارس