• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، نماینده محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی برندسازی را نیاز صنعت سنگ دانست و بر لزوم راه اندازی پژوهشکده سنگ در استان مرکزی تاکید کرد.

  حجت الاسلام علیرضا سلیمی در اولین میز سنگ کشور که در حاشیه یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ در محلات برگزار شد، ضمن برشمردن مشکلات صنعت سنگ گفت: در چند بخش در صنعت سنگ مشکلاتی وجود دارد یکی از این بخشها، بخش تولید است و یا چرخه تولید کامل نیست یا تولیدات ما صادرات محور نیستند . علیرغم اینکه در تولید دارای رتبه سوم هستیم ولی متاسفانه سهم ما از بازارهای جهانی سنگ یک درصد است که دلایل این امر هزینه بالای تولید، مالیات و برخی قوانین دست و پاگیر بوده و البته برخی از موانع هم در دست ما نیست و از بیرون به ما تحمیل می شود.

  عضو ناظر شورای سیاست گذاری سنگ استان مرکزی آموزش را یکی از نیازهای صنعت سنگ نامید و گفت: هزینه تمام شده تولید بالاست و قرار بوده  ۳۰ درصد از طریق افزایش بهره وری تولید را سامان دهیم ولی این امکان محقق نشده است و به این خاطر است که تولید ما به پژوهش و دانشگاه خود را نیازمند ندیده و از آن استفاده نکرده است و مصداق این مسئله عدم وجود شرکت های دانش بنیان در این حوزه و نبود مرکز رشد جهت ارتقای سطح دانش تولید کنندگان و صادرکنندگان است که به این صنعت ضربه وارد کرده است.

  سلیمی در ادامه کیفیت پایین استخراج را از دیگر معضلات این صنعت دانست و افزود: با توجه به اینکه در بخش ماشین آلات استخراج از دنیا عقب هستیم لذا کیفیت استخراج و بهره برداری سنگ در کشور پایین بوده و این امر ما را از گردونه رقابت با کشورهای دیگر خارج نموده است و دلیل این امر عدم تخصیص ارز  ۴۲۰۰ تومانی به بخش واردات ماشین آلات است که به همین دلیل فناوری ما به روز نشده است.

  وی در خصوص صادرات نیز گفت: ما باید بتوانیم بازار سنگ خام را در دست گرفته و در زمینه فرآوری نیز پیشرفت کنیم و باید هر دو بخش را همزمان پیش برد. عدم وجود مشوق های صادراتی در بخش سنگ و آشنایی در حد صفر با بازار از دیگر معضلات این صنعت در بخش صادرات است که باید با کمک رایزنان اقتصادی کشورمان کار تولید و تولیدات صادرات محور را تسهیل کرده و بازارهای هدف را بدرستی شناسایی کنیم.

  نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: وزارتخانه های مرتبط  و وزارت امور خارجه در این بخش باید به کمک تولید و صادرات بیایند. بنا بود معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه شکل بگیرد ولی این اتفاق نیفتاده است در حالیکه وزارتخانه های امور خارجه کشورهای خارجی در این بخش فعال هستند.

  سلیمی برندسازی را نیاز صنعت سنگ دانست و بر راه اندازی پژوهشکده سنگ تاکید کرد و گفت: در اعطای تسهیلات به این صنعت دچار مشکل هستیم زیرا بالا بودن بهره بانکی تسهیلات هزینه تولید را بالا برده و اکنون با توجه به بی ثباتی بازار قدرت تصمیم گیری از تجار و تولید کنندگان گرفته شده است.

  وی با انتقاد از بالا بودن قیمت زمین شهرک های صنعتی و عدم معافیت های مالیاتی واحدهای صنعتی در محلات و دلیجان گفت: قیمت زمین شرکت های صنعتی منطقه بالاست و باید پایین بیاید زیرا این امر باعث بالا بردن هزینه تولید می شود. بنده از مسئولین وزارت اقتصاد و دارایی سوال می کنم که چرا در محلات ودلیجان نباید از هیچ معافیتی برخوردار باشیم. چرا نباید از مزایای مناطق محروم برخوردار باشیم. جرایم مالیاتی کمر تولیدکننده های منطقه را شکسته است. از  ۲۰۰  میلیارد تومان مالیات واریز شده به خزانه، نباید ریالی از آن به عنوان حقوق دولتی معادن به منطقه بازگردد؟

  سلیمی در خاتمه خواستار ایجاد خزانه معین در استان جهت تحقق حقوق دولتی معادن شد و گفت: باید خزانه معین استان فعال شود تا مالیات ها و حقوق دولتی که به آن واریز می شود به منطقه اختصاص یابد همچنین شرکت های دولتی که به معادن منطقه دست انداخته اند، باید حق کارخانجات منطقه را پرداخت کنند.

  • ایسنا