• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، علی زینی وند فرماندار محلات در آیین آغاز به کار دهمین دوره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در نیمور محلات اظهار کرد: امروز دو کارخانه مدرن صنعت سنگ محلات اقدام به تامین سنگ ستون های صحن حضرت زهرا(س) در نجف اشرف کرده اند که افتخاری برای این صنعت در کشور و استان مرکزی است.

  وی با اشاره به استقرار ۶۰ درصد از ذخیره سنگ تراورتن کشور در شهرستان محلات که ۱۲ درصد از ذخیره دنیا را به خود اختصاص داده است، گفت: در حال حاضر ۲۸۰ واحد فرآوری سنگ در محلات فعالیت دارند و میلیون ها تن سنگ نیز در این شهرستان انباشته شده است.

  فرماندار محلات تصریح کرد: متاسفانه رکود موجود باعث ایجاد این حجم انباشت سنگ در محلات شده است و برای رفع این مشکل باید حمایت های دولتی را در اختیار داشته باشیم و زمینه توسعه صادرات نیز بیش از گذشته فراهم شود.

  وی با اشاره به اینکه قیمت اولیه تولید سنگ در کشور بالاست، افزود: این امر باعث از دست رفتن قدرت رقابت با کشوری مانند ترکیه شده است، در حالی که باید شرایط را تغییر داد و به سمت جان بخشیدن به این صنعت حرکت کرد.

  زینی وند با بیان اینکه در آینده قطب تولید کاغذ از سنگ در محلات ایجاد خواهد شد، افزود: تولید کاغذ به کمک ضایعات سنگ در محلات انجام خواهد شد و صنایع فعال در این زمینه قول تولید و رونق این صنعت تا نوروز ۹۷ را داده اند. به زودی با استفاده از ضایعات سنگ، محلات به قطب تولید کاغذ از سنگ تبدیل خواهد شد.

  وی به دیگر ظرفیت های شهرستان محلات اشاره کرد و گفت: ۹۰۰ هکتار از اراضی محلات زیر کشت انواع گل است و بواسطه استقرار پژوهشکده گل و گیاه در شهرستان کار تولید گل به صورت علمی پیش می رود و حدود پنج هزار نوع انواع گل زینتی در شهرستان تولید می شود. حتی برای حضور در نمایشگاه های بین المللی ظرفیت لازم را در اختیار داریم.

  زینی وند به شهرک ماهیان زینتی در حال احداث در محلات و اختصاص شش میلیارد تومان اعتبار از محل سفر هیات دولت و ریاست جمهوری به استان مرکزی در این خصوص اشاره کرد و گفت: پنج میلیارد تومان از این اعتبار تخصیص یافته است و با اختصاص ۳۰ لیتر در ثانیه آب مشکلات حوزه آب رفع شده است.

  وی گردشگری را دیگر ظرفیت و مزیت شهرستان محلات دانست و با اشاره به فعالیت های گسترده جوانان و کارآفرینان در قالب تعاونی بیان کرد: این شهر اخیرا به عنوان تعاون‌شهر در کشور معرفی شده است و علاوه بر آن با توسعه چرخه مشاغل کوچک در روستاها به عنوان نمونه‌ای موفق در کشور مطرح خواهیم شد و می توان محلات را به قطب تولید و اشتغال در کشور بدل کرد.

  • ایسنا