• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: لایحه بودجه سال آینده با نظر مساعد مجلس شورای اسلامی، تمهیدات قوی در حمایت از صادرات دارد.

  وی ظهر پنجشنبه در جریان سفر به استان مرکزی و بازدید از نمایشگاه سنگ محلات در جمع خبرنگاران افزود: با حمایت خانه ملت منابع مناسبی در حوزه فنی و اقتصادی صنعت برای سال آتی دیده شده و پرداخت اعتبارات یارانه دار برای نوسازی صنعت کلید خواهد خورد.

  وی محلات را قطب سنگ کشور عنوان کرد و توضیح داد: ۶۰ درصد سنگ تراورتن در این شهرستان تولید می شود و باید با برنامه های هدفمند ظرفیت های معدنی این خطه به عنوان طلای خفته در کوه ها در جریان تولید ثروت، صادرات، اشتغال و کارآفرینی بیش از پیش فعال شود.

  وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: رونق حوزه معدن نیازمند بهبود توسعه صادرات و تعامل بین المللی و کارسازی در ساخت و ساز داخلی است که سال آتی بر این مهم تاکید خواهد شد.

  شریعتمداری اضافه کرد: معادن ایران سرمایه خدادای است که می طلبد در قطب های معدنی، زنجیره کاری همچون ایجاد شهرک صنعتی و اقتصادی مرتبط فراهم شود و از امتیازها و مشوق های لازم برای سرمایه گذاران نیز بهره برده شود.

  وی توضیح داد: برخی مشکلات حوزه معدن با محیط زیست وجود دارد که سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت حرکت بر مسیر استانداردهای بین المللی زیست محیطی است.

  وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: معادن در برخی مسایل مالیاتی و جرایم نیز مشکلاتی دارند که در آینده نزدیک نمایندگانی از انجمن سنگ، اقتصاد دارایی و صنعت و معدن به این مهم رسیدگی می کنند.

  شریعتمداری در بخش دیگری از سخنانش گفت: بنیانگذار جمهوری اسلامی برخاسته از استان مرکزی است و این دیار برای مردم فرهیخته کشور ارزش والایی دارد.

  وی گفت: باید بکوشیم با رفتار و عمل دین خود را به بهترین شکل به انقلاب اسلامی ادا کنیم. در هشتمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت به همراه جمعی از مسئولان استان مرکزی از واحدهای صنعتی الیاف ترمه صدف دلیجان و مجموعه سنگ پاسارگاد محلات بازدید کرد.

  شرکت الیاف ترمه صدف دلیجان در سال ۱۳۹۱ در دلیجان به بهره برداری رسید و این واحد صنعتی در تولید انواع الیاف پلی استر در رنگ های مختلف با بهره گیری از جدیدترین نوع ماشین آلات، دانش فنی و تجربه متخصصان فعالیت دارد.
  واحد صنعتی الیاف ترمه صدف دلیجان با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال و ایجاد ۱۸۰ فرصت شغلی در زمینه تولید الیاف پلی استر و موکت فعالیت می کند و با اخذ مجوز کارت بازرگانی در واردات و صادارت فعالیت می کند.

  دلیجان بزرگترین تولید کننده و صادر کننده الیاف پلی استر در کشور است و ۲۰ درصد صادرات الیاف پلی استر کشور از این شهرستان انجام می شود. کارخانجات الیاف دلیجان تامین کننده خوراک بیش از ۴۰۰ واحد تولیدی و صنعتی داخلی و خارجی هستند. در سفر یک روزه وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان مرکزی همچنین از مجموعه سنگ پاسارگاد نیمور محلات بازدید شد. این واحد فرآوری سنگ با عنوان پیشگامان سنگ پاسارگاد در نیمور محلات با ۳۰ سال تجربه در استخراج و فرآوری سنگ‏های طبیعی فعالیت دارد.

  این مجموعه کار خود را با استخراج سنگ‏های طبیعی آغاز کرد و در مدت کوتاهی با مدیریت مطلوب توانست دامنه فعالیت خود تا ۱۲ معدن و پنج واحد تولیدی مدرن فرآوری سنگ گسترش دهد و به عنوان یکی از قدرتمندترین و تاثیر گذارترین مجموعه‏ های معدنی ایران مطرح شود.

  مجموعه پیشگامان سنگ پاسارگاد سالانه حدود ۵۰۰ هزار تن انواع سنگ‏ های تراورتن، مرمریت و مرمر از بهترین معادن ایران را استخراج می کند و ۷۰۰ نیروی کار دارد. ۷۰ معدن فعال در محلات وجود دارد که ذخیره قطعی این معادن ۳۰ میلیون تن سنگ است و سالانه ۲ میلیون تن سنگ از این معادن برداشت می‌شود. بیش از ۲ درصد سنگ جهان و هشت درصد سنگ تراورتن جهان در این شهرستان تولید می‌شود.

  ۲۸۰ واحد فراوری با ظرفیت ۱۸ میلیون متر مربع سنگ در محلات وجود دارد که ۱۳ درصد تولید کشور در این شاخه را برعهده دارند. وزیر صنعت، معدن و تجارت در بدو ورود به استان مرکزی با حضور در گلزار شهدای مامونیه به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد. دیدار با خانواده شهید دفاع مقدس و بهره برداری از سه طرح صنعتی در ساوه زرندیه از برنامه های سفر یک روزه وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان مرکزی بوده است.

  شریعتمداری همچنین در ادامه سفر یک روزه خود به استان مرکزی از یک واحد صنعتی در شازند دیدن می کند و ضمن ملاقات با نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در نشست کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان نیز شرکت خواهد کرد.

  • ایرنا