• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، غلامرضا شجاع عضو تشکل‌های صنعت چاپ و مصرف‌کنندگان کشور یادداشتی بدین شرح را در اختیار صمت قرار داده است: کاغذ معدنی، محصولی شبیه کاغذ و ماده اصلی تشکیل‌دهنده آن کربنات کلسیم است.این محصول در نوشت‌افزار، ساک دستی و بسیاری از محصولات دیگر کاربرد دارد. حدود ۲۴ سال است که زمزمه تولید کاغذ از آهک و کربنات کلسیم، شنیده می‌شود.

    در ابتدا ایتالیا در این زمینه سرمایه‌گذاری کرد اما پس از مدتی به این نتیجه رسید که تولید این نوع کاغذ توجیه اقتصادی ندارد. از این‌رو روند تولید آن را متوقف کرد، درحالی‌که کشورهای دیگر مانند کانادا در این زمینه به موفقیت‌های قابل توجهی دست یافتند و اکنون اقدام به صادرات این کاغذ تولید شده از سنگ می‌کنند.

    در ایران نیز، استان یزد نخستین تولیدکننده کاغذ از سنگ است. کارخانه تولید کاغذ از سنگ در استان یزد، با سرمایه قابل توجهی فعالیت خود را آغاز کرد اما بسیاری از فعالان این حوزه بر این باورند که تولید کاغذ از سنگ به محیط‌ زیست آسیب وارد نمی‌کند چراکه برای تولید کاغذ، نیاز به قطع درختان و مصرف آب نیست.

    اما باید به این نکته دقت کرد که حفظ محیط‌ زیست یک روی سکه است. روی دیگر این است که ۲۰ تا ۶۰ درصد این کاغذ از پلاستیک است. همانگونه که می‌دانیم پلاستیک در طبیعت تبدیل نمی‌شود و همین مسئله بدون تردید به محیط‌ زیست آسیب وارد می‌کند.

    اما فقط نباید به مضرات کاغذ سنگ توجه کرد. ماندگاری کاغذ سنگ در برابر حشرات موذی و آب بیشتر است. کاغذ سنگ، بیشتر برای چاپ کارهای نفیس و ماندگار کارآیی دارد. از این‌رو از این کاغذ بیشتر در کارهایی که چندان در فعالیت‌های روزمره کارآیی ندارند، استفاده می‌شود.

    • صمت