• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، حجت پورحسنی مدیر عامل مجموعه کارا مصاحبه ای با مجله دنیای سنگ انجام داده که مشروح آن را در زیر می خوانید:

  دلایل موفقیت یک واحد تجاری

  • من معتقدم در ابتدا جهان بینی و شناخت فرد مسئول، اشتیاق، انگیزه های فردی و عشق و علاقه به کار از ارکان اصلی موفقیت یک واحد تجاری محسوب می شود. به صورت واضح تر باید بگویم بهره گیری از برنامه ریزی بلند مدت، هدفگذاری سازمانی و تمرکز جهت دستیابی به آن به وسیله استراتژی و روش های اجرایی، پشتکارو تداوم سازمانی در انجام اموری نظیر ارائه خدمات و محصولات با کیفیت و داشتن ایده های خلاقانه و استقبال و حمایت از تفکرات و ایده های افراد خلاق و همچنین بهره گیری صحیح از افراد خبره و نیروهای متخصص در جهت اهداف سازمان، به روز رسانی سخت افزار ها و نرم افزارها، همگام سازی سازمان با استاندارهای بین المللی در تمام بخش ها، اشراف به شرایط عرضه و تقاضا در بازارهای بین المللی و در نهایت ایجاد یک برند پرسود از جمله مواردی است که یک واحد تولیدی تجاری را به سمت موفقیت سوق می دهد.

  تنوع سنگ های ایران در جایگاه اول جهان

  • ذخائر سنگ های تزئینی جهان شامل گرانیت ها، مرمریت ها، تراورتن ها و مرمرها به حدود ۵۱ میلیارد تن می رسد که در این میان تنوع رنگ و کیفیت سنگ های تولیدی ایران در جایگاه اول جهان قرار دارد. ایران بر اساس رتبه بندی جهانی از نظر ذخائر سنگ های تزئینی در رتبه چهار و در تولید سنگ های تزئینی در فهرست هفت کشور نخست جهان قرار دارد. بر اساس آمارهای دریافتی ۴۱ درصد اشتغال کل معادن کشور مربوط به معادن سنگ تزئینی است که بر این اساس از یک میلیون نفر ظرفیت اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم بخش معدن کشور حدود۴۱۰ هزار نفر می توانند در بخش سنگ تزئینی مشغول به کار شوند. با توجه به آمارهای این چنین و ظرفیت بالای معادن شاید زمان آن رسیده باشد به این واقعیت توجه کنیم که چگونه از داشته هایمان به نحو احسن استفاده کرده و آنها را تعالی بخشیم. البته طی چند سال اخیر توجه مسئولین به موضوع جایگزینی درآمدهای ناپایدار نفتی با در آمدهای حاصل از فعالیت های معدنی نکته امیدوار کننده ای است و امیدواریم که صنعت سنگ در کشور با برنامه ریزی و حمایت مسئولان به جایگاه واقعی و در شان و منزلت خود برسد و بی شک در آن زمان ستونی قدرتمند برای اقتصاد ملی کشور خواهد بود.

  عمده مشکلات صنعت سنگ ایران

  • عمده مشکلات صنعت سنگ ایران را در چند بخش اساسی ( معادن، فراوری و بازرگانی ) به اختصار بیان می کنم: مالیات برارزش افزوده بالا، هزینه تمام شده بالای تولید سنگ ، عدم ارتقاء کیفیت تولیدات با استانداردهای جهانی توسط صنعتگران سنگ که خود دلایلی مثل عدم دریافت تسهیلات بانکی با نرخ سود پایین، عدم تقسیط شرایط مالیاتی و … در نهایت عدم توجه برنامه های حمایتی از جانب دولت در افزایش ظرفیت دانش و بالا بردن سطح کیفی و استاندارد سازی رقابتی جهانی در پروسه فراوری و بازرگانی و… از جمله مشکلات پیش روی فعالان صنعتی و تولید کنندگان داخلی است.

  ارائه تسهیلات به افراد خبره و با تجربه این صنعت

  • در حال حاضر تسهیلات داده می شود اما دولت و نظام بانکی می بایست تحقیقات و نظارت بر کیفیت تسهیلات را بهبود بخشد. این تسهیلات می بایست در اختیار افراد خبره و با تجربه این صنعت قرار گیرد. ما در طول سالیان متمادی افراد زیادی را دیده ایم که با طرح های تجاری و بدون داشتن تجربه و دانش، تسهیلات از بانک ها دریافت و معدن و کارخانه خود را راه اندازی کرده اند و پس از اندک زمانی با ورشکستگی مالی باعث تعطیلی واحد صنفی خود شده اند. من معتقدم ایراد از سیستم نظارتی و ممیزی است.

  باید استاندارد سازی کنیم

  • شاخصه های ارتقاء کیفیت تولید و راهکار اصلی در مسیر حمایت از چرخه تولید و صنعت در کشور در سه بخش معدن، فراوری و بازرگانی، استاندارد سازی همگام با پیشروهای صنعت جهان و ایجاد توان رقابتی با بهره گیری صحیح در شیوه مدیریت، طراحی و استاندارد سازی فرایندهای سیستماتیک با توجه به برنامه های بلند مدت سازمان، بررسی و تخصیص منابع، پرسنل و تیم های اجرایی و حمایتی، توجه ویژه به مشتریان و شناخت از بازار، موارد زیست محیطی و جامعه، تحلیل گزارشات و نتیجه عملکردی و در نهایت ایجاد تغییرات و اصلاحات. تحقیق و توسعه در بخش های عنوان شده از جمله شاخصه های مهم ارتقاء تولید هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

  واردات سنگ کوپ انجام شود

  • به نظرم واردات سنگ به کشور می تواند مفید واقع شود و این مورد بخشی از مفهوم بازار جهانی است اما می بایست این جریان با نظارت و کنترل و تحقیق و برنامه ریزی همه جانبه از طرف دولت صورت گیرد، با توجه به شرایط فعلی ورود برخی از سنگ های وارداتی آسیب های جدی به بدنه صنعت سنگ کشور وارد خواهد کرد. به عنوان مثال سنگ لته ترک که ما مشابه بهتر آن را در ایران داریم یا تراورتن درجه یک ترکیه که از تراوتن های درجه سه ما هم بی کیفیت تر است که واردات آن توصیه نمی شود. اما برخی دیگر از سنگ ها وجودشان در بازار داخلی باعث تنوع و تکمیل بخش سبد سنگ های تزئینی می شود که در این موارد می توان به جای واردات اسلب، کوپ وارد ایران شود تا سایر صنعتگران نیز با حمایت دولت فرصت افزایش کیفیت تولیدات و محصولات را بیابند.

  واردات سنگ کوپ به نفع کارخانه داران است

  • من معتقدم واردات سنگ به صورت کوپ بهتراست تا به صورت اسلب. به این دلیل که پروسه تولید در کارخانجات سنگبری خودمان صورت گرفته و این فرایند باعث اشتغالزایی، گردش مالی و بهبود والزام استاندارد سازی واحدهای صنعتی می شود. واردات کوپ باید با برنامه ریزی جامع با توجه به ذخائر داخلی و بین المللی صورت پذیرد و زمانی که وادرات انجام شود که ما نمونه آن سنگ را در ایران نداشته باشیم.