• عبدالعظیم گلچین مدیرعامل کارخانه سنگبری ساتراپ، نویسنده کتاب گلوگاه ها و مدرس MBA در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: در سال ۱۳۴۷ وارد دانشگاه پلی تکنیک تهران شدم و در رشته راه و ساختمان تحصیل کردم. پس از تحصیل، در شرکت ساختمانی «سیویل دز» مشغول فعالیت شدم. حدودا ۴۳ سال در زمینه صنعت ساختمان و حدود ۱۲ سال است در صنعت سنگ فعالیت می کنم.

  وی در ادامه گفت: مشکلات بانکی، مشکلات فضای کسب و کار و کمبود نیروی متخصص از بزرگترین مسائل صنعت سنگ ایران است. دولت و مجلس می توانند با مشورت با بخش خصوصی قوانینی وضع کنند که تولیدکننده ها هم درمسائل بانکی با مشکلات کمتری مواجه باشند و هم مسائل حقوقی ٱنها در محاکم قضایی اختصاصی سریعتر به نتیجه برسد.

  گلچین گفت: کمبود کارگر ماهر و آموزش دیده و عدم رعایت استاندارهای جهانی از دیگر مشکلات این صنعت است. تاکنون بیشترین تمرکز مسئولین و کارآفرینان روی افزایش تولید بوده و متاسفانه روی بازاریابی و صادرات کار نشده است.

  مدیرعامل کارخانه ساتراپ افزود: متاسفانه تسهیل صادرات هنوز در اولویت کاری مسئولین نیست. در حال حاضر صادرات به معنای واقعی انجام نمی شود و ٱنچه که انجام می شود فروش است ٱنهم به ریال. صادرات یعنی کالا را به بازار هدف ببریم و با اراٸه خدمات و پشتیبانی کالای خود را بفروشیم. جنس و کالای تولیدی باید در بازار هدف توزیع شود و بازخورد دریافت کند.

  وی تصریح کرد: بسیاری از سنگ های فراوری شده در ایران استانداردهای مورد نظر کشورهای هدف را ندارند. بسیاری از دستگاه های موجود در کارخانه ها فرسوده هستند. برای افزایش صادرات دو مولفه بسیارمهم وجود دارد؛ قیمت و کیفیت . چون کالای ما کیفیت لازم را ندارد قیمت ٱن به طرز خفت باری رقابتی است.

  مدیرعامل کارخانه ساتراپ افزود: سنگ یک کالای ملی است و لذا آموزش صادرات، فراوری سنگ به صورت استاندارد و استخراج سنگ از معدن و اجبار قانون برای رعایت این موارد و افزایش صادرات نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرند. این آموزش ها باید از دانشگاه ها بیرون بیایند و وارد محیط کار شوند.

  گلچین در ادامه گفت: برخی کارخانه های ما تمام تمرکز خود را روی مقدار و حجم تولید گذاشته اند و به کیفیت و رعایت استاندارد توجهی ندارند. متاسفانه بازهم شاهد افزایش کارخانه های جدید هستیم. به جای افزایش کارخانه باید همین کارخانه هایی که موجود است را مجهزتر کنیم و واحد های تحقیق و توسعه و بازاریابی ایجاد کنیم تا بازارهای هدف به درستی شناسایی شوند و آن وقت است که می توانیم در مورد صادرات اقدام کنیم.

  وی افزود: قوانین لحظه ای و متغییر از مهمترین مشکلات صادرات است. تجارت یک پروسه بلند مدت و نیازمند ثبات قوانین است، با قوانینی که به طورمداوم تغییر می کنند نمی توان صادرات را انجام داد. قوانین متغییر باعث بی اعتمادی طرف مقابل می شود و بازارهای هدف ترجیح می دهند سنگ خود را از کشورهایی خریداری کنند که قوانین ثابتی داشته باشند.