• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایسنا، مصطفی آمره مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی در آستانه افتتاح نهمین نمایشگاه صنعت سنگ محلات در همایشی که با حضور گلیجانی مسئول صنایع سنگ تزیینی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اسماعیلی رئیس نظام مهندسی کشور، شفیعی رئیس انجمن سنگ و شریفی دبیر انجمن سنگ کشور، سجادی فرماندار محلات و دیگر مسئولان استانی در حال برگزاری است، بر توجه به فرآوری سنگ تاکید کرد.

  وی با تاکید بر اینکه در بخش فرآوری سنگ در ایران ارزش افزوده کمی حاصل می شود، این امر را ناشی از بروز نبودن خطوط تولید و عدم توجه به تکنولوژی روز دانست.

  آمره تصریح کرد: در کنار توسعه بخش صنعت و ظرفیت‌های معدنی باید به بخش فرآوری نگاه ویژه‌ای شود. کشورهای توسعه‌یافته بواسطه توجه به فرآوری سنگ، ارزش افزوده بالایی در این بخش کسب کرده‌اند و توسعه اقتصادی خود را به منصه ظهور رسانده‌اند، ما نیز باید با نگاه ویژه به تکنولوژی روز دنیا و فرآوری صنعت سنگ ارزش افزوده و درآمد کشور را رشد دهیم.

  وی با بیان اینکه شرکت شهرک‌های صنعتی به عنوان یکی از حامیان صنایع کوچک و متوسط با تشکیل فن‌بازار منطقه‌ای و توجه به قابلیت بخش صنعت استانی و دانشگاهی می‌تواند در جهت بومی کردن و به روز ساختن تکنولوژی کمک موثری برای صنایع باشد و ارزش افزوده ناشی از فرآوری را افزایش دهد، گفت: باید سهم خود را از بازارهای جهانی به دست آوریم و با تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی وارد بازارهای جهانی شویم.

  مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی تاکید کرد: قطعا واحدهای فرآوری سنگ محلات به تنهایی نمی‌توانند وارد بازارهای جهانی شوند، آنها باید جمعی بازارها را در اختیار بگیرند و این امر از طریق تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی محقق می‌شود.

  وی با اشاره به تشکیل اولین کنسرسیوم صادراتی در سال گذشته گفت: امیداوریم که امسال صادرات این کنسرسیوم به انجام برسد. امروز سه شرکت مدیریت صادرات در استان فعالیت دارد که آماده ارائه خدمات و بازاریابی محصولات واحدهای صنعتی هستند.

  آمره با بیان اینکه در حوزه ظرفیت‌های معدنی کشوری توانمند هستیم، اظهار کرد: در حوزه فرآوری باید بخش خصوصی و دولتی فعال شده و با دانش روز وارد عرصه شوند و صنعت سنگ کشور و استان مرکزی را معرفی کنند. صنعت سنگ و فرآوری در توسعه اقتصادی و افزایش درآمد کشور نقش مهمی دارد و تحقق این امر نیازمند کار علمی است.

  وی افزود: امروز کشورهای توسعه‌یافته بواسطه برخورداری از دانش و تکنولوژی روز به موفقیت رسیده‌اند. صرف وجود ظرفیت‌های معدنی قطعا درآمدزایی به دنبال ندارد و برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی فرصتی برای شناختن ظرفیت‌ها و کاستی‌های موجود در عرصه صنعت سنگ کشور است تا با توجه به موانع موجود برنامه‌ریزی کرده و در جهت کاهش ضایعات بخش معدن قدم برداریم.

  مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی با اشاره به اهمیت بحث آموزش در توسعه صنعت گفت: شرکت شهرک‌های صنعتی استان آمادگی دارد در بحث آموزش که نیاز مبرم صنایع کوچک است وارد شود و براساس نیازسنجی آموزش‌های مورد نیاز را در جهت ارتقای مهارت و دانش واحدهای صنعتی ارائه دهد تا بواسطه دانش روز شاهد رشد صادرات و یافتن جایگاه اصلی صنعت سنگ ایران و محلات در جهان باشیم.