• خبرگزاری سنگ ایران _ ابوالفضل احمدی فوق لیسانس MBA: نمایشگاه مکانی برای عرضه کالاهای تولیدی بنگاه‌های اقتصادی است، حال آنکه امروزه نمایشگاه بیشتر برای رونق مبادلات و ارتباطات تجاری کاربرد دارد. رسالت اصلی نمایشگاه علاوه بر عوامل فوق اصلاح، تقویت و بهبود سیستم توزیع نیز می‌باشد چرا که برخی، برپایی نمایشگاه را جهت دسترسی مستقیم به مصرف کننده نهایی می‌دانند.

  برای حضور موثر در نمایشگاه نیاز به انجام اقدامات خاصی است که می‌توان این اقدامات را در سه مرحله دسته‌بندی کرد:
  ۱⃣ قبل از شروع نمایشگاه،
  ۲⃣ حین برگزاری نمایشگاه،
  ۳⃣ بعد از برگزاری نمایشگاه.

  قبل از برگزاری نمایشگاه:

  مهم‌ترین عامل موفقیت در نمایشگاه داشتن اهداف شفاف است، ملاقات با مشتریان جدید، یا تجدید دیدار با مشتریان فعلی، عرضه کالای جدید یا گرفتن سفارش یا حضور در بازاری جدید می‌تواند از جمله اهداف ما برای حضور در یک نمایشگاه باشد. با مشخص بودن هدف حضور می‌توان بر عوامل دستیابی بر آن تمرکز و راه‌های رسیدن به آن را مهیا کرد.

  بر این اساس می‌توان نمایشگاهی مناسب برای حضور به عنوان غرفه‌دار را انتخاب کرد و از قبل مطالعاتی در مورد آن انجام داد، از جمله اینکه: تا به حال چند دوره برگزار شده، چه شرکت‌هایی در آن حضور داشته‌اند، چه بازدیدکنندگانی دارد و…

  برای حضوری قدرتمند در نمایشگاه می بایست مقدماتی را فراهم کرد به عنوان مثال: به کارگیری و استخدام افراد با روابط عمومی بالا و همچنین انجام آموزش‌های لازم برای حضور در نمایشگاه به کارکنان، طراحی وب‌سایت، کاتالوگ، بروشور و استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی، طراحی غرفه‌ای مناسب و جذاب برای بازدیدکنندگان.

  در سال‌های اخیر داشتن صفحه‌ای در اینستاگرام و کانالی در تلگرام علاوه‌ بر اینکه دسترسی و استفاده‌ کاربران را راحت‌تر کرده، می‌تواند تاثیر به‌سزایی داشته باشد. به کاربردن تیزرها و اینفوگرافی ها نیز می‌تواند جلب توجه کند.

  همچنین از جمله کارهای دیگری که قبل از برگزاری نمایشگاه می‌تواند صورت پذیرد، بررسی شرایط فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی محل برگزاری نمایشگاه و مطالعه بازار هدف و مشتریان است.

  حین برگزاری نمایشگاه:

  برقراری ارتباط موثر و مناسب بین غرفه‌دار و بازدیدکننده باید ایجاد شود. داشتن غرفه‌ای جذاب، کارمندانی با روابط عمومی بالا که بتوانند پیام ما را به طور تاثیرگذار به مخاطب منتقل کنند الزامی است. در نمایشگاه‌های بین‌المللی تسلط به زبان انگلیسی و یا زبان کشور هدف نیز می‌تواند بسیار مفید باشد. حضور به موقع در غرفه و وقت‌شناسی نیز از جمله مواردی است که می‌تواند موجبات توفیق شرکت را فراهم کند.

  بعد از برگزاری نمایشگاه:

  شرکت در نمایشگاه تجاری نخستین گام برای پیمودن خط سیر توسعه‌ی تولید و خدمات و دستیابی به بازار جدید است. نتایج ارتباطات اولیه در نمایشگاه می بایست بعد از نمایشگاه با تماس‌های تجاری پیگیری شود، تا بتوان نیاز‌های مشتریان را تامین کرد.