• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، نهمین جلسه شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی روز پنج شنبه با حضور محمد رضا حاجی پور، محسن بسارده، عزیز میرزائیان، حسین پورحسنی، بهنام نیکفر، عباس قنبری، عباس عرب، محسن میرزایی و حسین سروش در سالن جلسات شرکت نمایشگاهی یکتا سنگ برگزار شد.

  در ابتدای جلسه محمد رضا حاجی پور رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی اظهار داشت: در مورد مساله آمارگیری از معادن و کارخانجات سنگبری استان مرکزی لازم است که این کار با جدیت انجام شود و تا چند ماه آینده به نتیجه برسد. هرچه زودتر قراردادهایی که در این زمینه لازم است را منعقد کنید و کار های اجرایی این پروژه را انجام دهید تا ما در چند ماه آینده شاهد اتمام این پروژه باشیم.

  وی در مورد دریافت مابه التفاوت حقوق دولتی سالهای ۹۱ و ۹۲ گفت: با توجه به مصوبات قبلی شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی و قول مساعد وزیر محترم صنعت معدن و تجارت ومصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی استان مقرر شد این موضوع از سوی سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی تا حصول نتیجه پیگیری شود.

  حذف مالیات بر ارزش افزوده از بخش معدن

  محمد رضا حاجی پور
  محمد رضا حاجی پور

  حاجی پور در مورد حذف مالیات بر ارزش افزوده معادن اظهار داشت: یکی از مهمترین مسائلی که در وزارت صنعت معدن و تجارت در حال پیگیری است شناسایی و حذف قوانین زائد است، علاوه بر این لازم است قوانینی به تصویب برسند که به رشد و توسعه همه جانبه تولید کمک کنند تا ما شاهد رونق کسب و کارهای مختلف مخصوصا در حوزه معدن باشیم.

  وی ادامه داد: قانون مالیات برارزش افزوده یک قانون آزمایشی است که در حال حاضر مشغول بررسی و رفع معایب آن هستند و همه سعی ما براین است که مالیات بر ارزش افزوده از بخش معدن حذف شود. در حال حاضر طرح این موضوع تهیه شده و باید در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد.

  معادن درجه دو فعال شوند/ دلال ها مالیات پرداخت نمی کنند 

  حسین پورحسنی
  حسین پورحسنی

  درادامه حسین پورحسنی رئیس هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهار داشت: یکی از مهمترین مشکلات ما در حال حاضر تعطیلی بسیاری از معادن کوچک و درجه دو است. این گونه معادن به دلیل اینکه قدرت مالی ضعیفی دارند از پس هزینه های خود برنمی آیند و مجبور به تعطیلی می شوند که این کار بسیار نارحت کننده است چرا که با تعطیلی هر معدن تعداد زیادی کارگر بیکار می شوند.

  وی ادامه داد: حقوق دولتی و مالیات هم نقدی است و بسیاری از این معادن توان پرداخت این مبالغ را ندارند و لازم است در این زمنیه دولت به یاری آنها بشتابد. هزینه های معدن بسیار زیاد است و هر روز هم زیادتر می شود، هزینه های نگهداری ماشین آلات و تعمیر آنها و همچنین در برخی موارد خرید ماشین آلات و هزینه های مربوط به کارگر و تامین حقوق آنها هر روز بالاتر می رود و معادن درجه دو و متوسط نمی توانند از پس این مخارج بربیایند.

  وی تاکید کرد: توقع ما از دولت این است که ترتیبی اتخاذ کند که این معادن به چرخه تولید بازگردند.

  پورحسنی گفت: در بخش معدن، اداره مالیات ما را مکلف می کند که مالیات برارزش افزوده را پرداخت کنیم این در حالی است که ما نمی توانیم مالیات برارزش افزوده را از خریداران بگیریم و اصلا خریداران این مبلغ را به ما پرداخت نمی کنند؛ واقعا این مبلغ را به ما پرداخت نمی کنند.

  وی خاطر نشان کرد: دریافت مالیات برارزش افزوده از معدنداران در حالی انجام می شود که دلالان این مالیات را پرداخت نمی کنند. ما که تولید کننده هستیم باید این مالیات را بدهیم اما دلال ها که در تولید نقشی ندارند این مالیات را نمی دهند و این اصلا درست نیست!

  رئیس هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران ادامه داد: در ترکیه قانونی است که اگر کارخانه سنگبری درمعدن احداث شود به دلیل فوائد بسیار زیادی که این کار برای حمل و نقل و محیط زیست دارد دولت ترکیه بیست درصد از حقوق دولتی معدن را کاهش می دهد و تشویق می کند تا این کار بیشتر شود و تمامی معدنداران در معدن خود کارخانه ایجاد کنند و هزینه های حمل و نقل و مضرات محیط زیست را کاهش دهند. توقع ما این است که این قانون در ایران هم به تصویب برسد و اجرایی شود تا ما هم شاهد رشد و توسعه بیش از پیش معادن و کارخانجات سنگبری باشیم.

  طراحی یک اپلیکیشن جدید برای خرید و فروش سنگ

  محمد رضا حاجی پور
  محمد رضا حاجی پور

  محمد رضا حاجی پور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی پیرو سخنان پورحسنی گفت: لازم است یک طرح پژوهشی و تحقیقی مفصل در مورد اینکه چطور می شود معادن درجه دو را به چرخه تولید بازگرداند انجام شود تا به راهکارهای درست و علمی در این زمینه برسیم. این مساله در اولویت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی قرار خواهد گرفت تا مشکل اینگونه معادن یک بار برای همیشه برطرف شود.

  وی تصریح کرد: استفاده ازعلم و دانش و تحقیق و پژوهش و فن آوری در حوزه صنعت و معدن بسیار کمک کننده است. ما در حال حاضر روی پروژه هوشمند سازی صنایع مشغول فعالیت هستیم که این کار برای اولین بار در کانادا و آمریکا انجام شده و قصد ما این است که این پروژه را در ایران اجرایی کنیم.

  وی ادامه داد: در حال حاضر مشغول طراحی یک اپلیکیشن هستیم که با استفاده از آن می توان «هم سنگ کوپ و هم سنگ فراوری شده» را خرید و فروش کرد. استفاده ازاین اپلیکیشن دست دلال ها را کوتاه خواهد کرد و قیمت نهایی سنگ را پایین خواهد آورد. استارت این کار را با دانشگاه تفرش و دکتر فیاض زده ایم و انشاء الله به زودی به نتیجه خواهد رسید.

  حاجی پور افزود: مالیات برارزش افزوده باید از مصرف کننده نهایی دریافت شود، در کشورهای توسعه یافته این مالیات از مصرف کننده نهایی دریافت می شود اما در ایران متاسفانه این قانون هنوز ایراداتی دارد که این ایرادات باید برطرف شود. اجرای نادرست این قانون در برخی موارد و ایراداتی که در آن وجود دارد باعث شده قیمت برخی کالاها به میزان قابل توجهی بالا رود.

  تامین آب معادن یکی از بزرگترین مشکلات موجود

  بهنام نیکفر
  بهنام نیکفر

  درادامه بهنام نیکفر مدیرعامل نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهار داشت: یکی از مهمترین دغدغه های ما در حوزه معدن تامین آب است. در معدن و برای استخراج سنگ، میزان آبی که مصرف می شود بسیار زیاد است و این آب اغلب از رودخانه ها تامین می شود. این در حالی است که برخی رودخانه ها با کم آبی مواجه شده اند و دیگر نمی توانند آب مورد نیاز معادن را تامین کنند.

  وی خاطرنشان کرد: تامین آب برای معادن با تانکر انجام می شود. برای این کار کامیونها به طور مرتب در حال تردد هستند و بدیهی است که این رفت و آمدهای پی درپی با مصرف سوخت و انرژی همراه است و هزینه های معدن را به صورت چشم گیری افزایش می دهد.

  وی تاکید کرد: لازم است در این مورد فکری اساسی شود. حالا یا به معادن اجازه دهند چاه بزنند یا آب از طریق لوله کشی به معادن برسد. اگر وضعیت به همین منوال پیش برود ما در سالهای آینده با بحرانهای بسیار جدی و اساسی روبه رو خواهیم بود.

  تامین زیرساخت های معادن از وظایف دولت است

  محمد رضا حاجی پور پیرو صحبت های بهنام نیکفر اظهار داشت: یکی از مهمترین کارها و وظایف دولت تامین زیرساخت ها برای کسب و کارهای مختلف و معادن است. وظیفه دولت است که آب، برق و گاز را برای کسب و کارها فراهم کند و قانون این مساله را تکلیف کرده است. باید یک ارزیابی دقیق از وضعیت زیرساخت های معادن استان انجام تا مشخص شود در کدام بخش و در کدام زیرساخت ها کمبود وجود دارد و این کمبودها به سرعت برطرف شود.

  وی ادامه داد: درخواست ما از تمامی بهره برداران این است که تمامی مشکلات خود را در این گونه جلسات بگویند. هر مشکلی که در مورد صنعت و کسب و کار وجود دارد باید بیان شود.

  برخی مدیران، کارآفرین ها را اذیت می کنند

  محسن میرزایی
  محسن میرزایی

  درادامه محسن میرزایی عضو هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران و عضو هیات مدیره انجمن سنگ ایران اظهار داشت: برخی قوانین موجود در حوزه کسب و کار واقعا آزار دهنده است و برخی قوانین هم وجود دارد که بسیارخوب و متعالی هستند اما همین قوانین خوب هم وقتی در شهرستان می خواهند اجرا شوند دچار برخی اعمال سلیقه ها می شوند و بازهم کسب و کار را دچارمشکل می کنند.

  وی تصریح کرد: ما نیازمند این مساله هستیم تا علاوه بر پالایش و حذف قوانین مزاحم برخی مدیران دولتی که در شهرستان هستند را نیز به درستی توجیه کنیم تا سلیقه های خود را در قانون و اجرای آن وارد نکنند. برخی مدیران شهرستان اصلا با مجموعه های تولیدی همکاری نمی کنند.

  وی خاطرنشان کرد: برخی مدیران به محض اینکه متوجه می شوند ما کارخانه سنگبری داریم یا درمعدن مشغول فعالیت هستیم شروع به آزار و اذیت می کنند ومتاسفانه با این استدلال که معدنداران و کارخانه داران پولدار هستند دراین مورد خود را محق می دانند و افتخار می کنند که یک پولدار را اذیت کرده اند.

  وی ادامه داد: این نگاه که معدنداران و کارخانه داران بی خودی سرمایه دار شده اند و اذیت کردن آنها اشکالی ندارد در بین برخی مدیران شهرستانی رایج است و لازم است در این مورد اقدامات اساسی انجام شود.

  وی تصریح کرد: تا زمانی که این نگاه دربین برخی مدیران وجود دارد ما نمی توانیم در رشد و توسعه کارآفرینی موفق باشیم. باید دراین مورد فرهنگ سازی شود و یا با ایجاد قوانین جدید این نگاهها و این آزارواذیت ها ازبین برود.

  هرگونه کم کاری مدیران را گزارش دهید

  محسن بسارده
  محسن بسارده

  محمدرضا حاجی پور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی پیرو صحبت های محسن میرزایی اظهار داشت: شما معدنکاران و کارخانه داران خط مقدم رشد و توسعه کار و تلاش و کارآفرینی درهرمنطقه هستید و باید مطالبات شما درهمه زمینه ها مورد توجه جدی قرار گیرد. شما هم وظیفه دارید تمامی مطالبات خود را در تمامی جلسات به صورت مکرر بیان کنید. باید این مشکلات را مطرح کرد تا حساسیت ایجاد شود و مسئولین مشکلات را بررسی و رسیدگی کنند.

  وی تاکید کرد: اگر مدیری تخلف می کند حتما به ما اطلاع دهید، حتی کوچکترین تخلف و کوتاهی را به ما اطلاع دهید، اگر اطلاع ندهید این مشکلات می ماند و برطرف نمی شود. ما باید با کارآفرینی مشکلات اقتصادی این مملکت را حل کنیم.

  وی تصریح کرد: در مورد بیان مشکلات و نتیجه آن من یک مثال بزنم؛ ما در مورد حمل و نقل استان مرکزی مشکل داریم چون حمل و نقل در استان مرکزی از همه جا گران تراست؛ این مساله در جلسات مختلف بیان شد و آقای استاندارهمه نهادها را برای حل این مشکل بسیج کرد.

  اداره مالیات یکی از مهمترین مشکلات معدنکاران

  در ادامه عباس عرب عضو هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهارداشت: طبق بخشنامه های ارسالی از سوی دولت جریمه های مالیاتی و دیرکردهای واحدهای تولیدی باید بخشیده شود اما زمانی که به اداره مالیات مراجعه می کنیم این مساله را ترتیب اثر نمی دهند و اصرار دارند که همان روال قبل را طی کنند.

  وی افزود: به نظر می رسد این مساله نیاز به پیگیری جدی و اساسی دارد چون اداره مالیات تمایل دارد برهمان رویه قبل کار خود را انجام دهد. در برخی موارد ما اصلا متوجه نمی شویم در این ممکلت چه خبر است؛ به عنوان مثال آقای استاندار و مسئولین بالاتردر این موارد دستور صریح می دهند اما در شهرستان این دستورات اجرایی نمی شود.

  کارخانجات سنگبری برای تامین سنگ خام مشکل دارند

  حسین سروش
  حسین سروش

  در ادامه حسین سروش رئیس انجمن صنفی سنگبران محلات و نیم ور اظهار داشت: بیش از ۸۰ درصد از سنگ مورد نیاز کارخانجات سنگبری منطقه محلات توسط معادن همین منطقه تامین می شود و تقریبا تمامی کارخانجات سنگبری موجود در این منطقه برای تامین سنگ خام مورد نیاز خود مشکل دارند.

  وی افزود: قیمت سنگ کوپ بالا است که بخشی از این گرانی مربوط به دولت و هزینه هایی است که دولت بر معدنکار تحمیل می کند و بخشی از آن هم مربوط به معدنکاران است. قیمت کوپ بالا، باعث شده قیمت سنگ فراوری هم بالا باشد و این مساله ما را در صادرات بسیار ناتوان کرده است.

  وی تصریح کرد: حقوق دولتی و عوارضی که از معدنکاران دریافت می شود به نحوی است که معدنکار مجبور می شود فقط به دنبال استخراج سنگ خوب برود؛ این مساله باعث شده مقدار تولید ضایعات در معادن زیاد شود.

  وی تصریح کرد: ما برای چرخاندن چرخ کارخانه خود نیازمند این ماده اولیه هستیم اما متاسفانه قیمت سنگ کوپ در محلات ثابت نیست و ما هر روز با افزایش قیمت مواجه هستیم که بخش مهمی از این افزایش قیمت به دلیل وجود دلال ها در این زمینه است.

  سروش گفت: بسیاری از افزایش قیمت هایی که توسط دلال ها صورت می گیرد بی دلیل است و باید یک قیمت ثابت برای سنگ کوپ تعیین شود که در این قیمت ثابت هم سود و منفعت معدندار دیده شود هم سود و منفعت کارخانه دار.

  میزان ضایعات در سنگبری های قدیمی زیاد است

  حاجی پور پیرو صحبتهای حسین سروش گفت: از سالهای قبل سرمایه گذاری های بسیار زیادی در بخش ایجاد کارخانجات سنگبری انجام شده و در حال حاضر تعداد کارخانه ها به حدی رسیده که معادن از تامین سنگ خام مورد نیاز آنها عاجز هستند. ما در چند سال گذشته برای ایجاد سنگبری جدید از شما که انجمن صنفی هستید کسب تکلیف کرده ایم تا خود شما در این باره نظر دهید تا مازاد ایجاد نشود.

  وی افزود: مساله تامین مواد خام برای سنگبری ها مشکلی است که حتما باید بررسی شود و تدابیر ویژه برای آن اندیشیده شود. این مساله نیاز به تحقیق و بررسی دارد تا بتوانیم به یک راهکار درست و اساسی برسیم.

  وی خاطرنشان کرد: بخش عمده ای از مشکلی که به وجود آمده مربوط به خود کارخانجات فرآوری است. بسیاری از کارخانجات فراوری قدیمی هستند و مقدار سنگی که مصرف می کنند دو برابر سنگبری های پیشرفته و استاندار است. مثلا در یک کارخانه سنگبری قدیمی از هرتن سنگ ۸ متر سنگ می گیرند دریک کارخانه مدرن ازهر تن سنگ ۱۵ متر سنگ می گیرند، بدیهی است که میزان مصرف سنگ کارخانه قدیمی بالاتر است.