• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، معاون امور معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: ۱۷۴ میلیارد ریال حقوق دولتی معادن در نیمه نخست امسال در این استان وصول شد.

  «محسن بسارده» افزود: در این مدت سه میلیون و ۵۶۰ هزار تن انوع ماده معدنی از ۱۹۵ واحد معدنی استان استخراج شده است.

  وی ادامه داد: ۳۵ نوع ماده معدنی در استان مرکزی تولید می شود که مهمترین آن ها مس، سرب، روی، طلا، فلدسپات، سنگ آهن، آهک، سولفات سدیم، سنگ لاشه و تراورتن است.

  بسارده خاطرنشان کرد: ۲۳ پروانه اکتشاف معدنی جدید نیز در نیمه نخست امسال در این استان صادر شد.

  معاون امور معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۱۲ پروانه بهره برداری معدنی جدید نیز با ظرفیت اسمی ۱۹۵ هزار تن امسال در استان مرکزی صادر شده است.

  بسارده افزود: سرمایه گذاری معادن در سال جاری ۴۷ میلیارد ریال است و فعالیت در این بخش بیش از ۵۰ فرصت شغلی در استان ایجاد کرده است.

  وی افزود: معادن کانون محوری در حوزه کسب و کار و درآمدزایی و پیشبرد امور توسعه پایدار است که باید سهم خود آن در حوزه تولید و بالابردن درآمد ناخالص ملی به خوبی دیده شود.

  سه هزار و ۹۱۱ نیروی کار در ۵۳۰ معدن استان مرکزی فعالیت دارند. استان مرکزی به سبب قرار گرفتن در حدفاصل ۲ منطقه زمین شناسی مهم کشور( منطقه های دگرگونی سنندج سیرجان و ایران مرکزی) به لحاظ شرایط زمین شناسی، خاستگاه مواد معدنی مختلف و متنوعی شامل کانی های دگرگونی، آذرین و رسوبی از قبیل مواد معدنی غیرفلزی، فلزی، مصالح ساختمانی و سنگ های تزئینی است.

  این استان با ۳۸۰ معدن و استخراج سالانه ۱۴ میلیون تن ماده معدنی، رتبه هفتم معدنی کشور را بخود اختصاص داده است و تاکنون از ۵۷ نوع ماده معدنی موجود در کشور ۴۲ نوع آن در استان مرکزی شناسایی شده و از حدود ۳۵ نوع ماده معدنی بهره برداری می شود.

  تراورتن، سولفات سدیم، سرب، روی، سنگ آهن، سنگ گچ، پوزولان، کائولن، باریت و خاک های صنعتی از مهمترین ذخایر غنی معدنی قابل بهره برداری در این استان هستند.

  بیش از ۴۲ نوع ماده معدنی در استان مرکزی شناسایی شده و امکانات برای استخراج تنگستن، قلع و مولیبدن، طلا، مس، آندالوزیت، مرمریت های سیاه، گرانیت، کانی های قیمتی و زینتی شامل فیروزه، کریزوکولا، جاسیر، آزوریت و مالاکیت، عقیق، بلور کوارتز، ارپیمان (سولفور آرسنیک)، بنتونیت و کلسیت در منطقه وجود دارد.

  برخی مواد استخراج شده در معادن استان مرکزی در واحدها و کارخانه های گچ، آهک، سیمان سفید، رنگ، پوکه، کاشی، لاستیک و شیشه سازی مورد استفاده قرار می گیرد.