• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، چهاردهمین جلسه شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی با حضور مسئولین سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی و جمعی از فعالان صنعت سنگ استان مرکزی روز گذشته در سالن جلسات انجمن سنگبری های شهرستان محلات و نیم ور برگزار شد.

  محمد رضا حاجی پور

  محمد رضا حاجی پور

  محمد رضا حاجی پور رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی در این جلسه اظهار داشت: در سالی که مزین شده به نام «رونق تولید» همه سعی و تلاش ما این است که از تمامی ظرفیت های صنعت استان بیشترین و بالاترین استفاده را ببریم. تلاش خواهیم کرد تا واحدهای نیمه فعال و یا تعطیل را به چرخه تولید برگردانیم و مشکلات واحدهای صنفی را به حداقل برسانیم.

  وی تصریح کرد: در حوزه صنعت سنگ تلاش های بسیار خوبی در انجمن صنفی سنگبران محلات و نیم ور انجام شده و این انجمن همیشه و در همه حال پیشرو بوده است. سال گذشته سال بسیار سختی برای تولیدکنندگان بود و امسال هم با توجه به تحریم ها و دیگر مسائل، سال سختی خواهیم داشت اما ما در طول چهل سال گذشته ثابت کرده ایم که می توانیم با اتحاد و همدلی همه موانع و مشکلات را از پیش پا برداریم.

  وی ادامه داد: خوشبختانه میز سنگ کشور به استان مرکزی واگذار شده است. این یک امکان و ظرفیت مثال زدنی است که باید برای رشد و توسعه صادرات بهترین و بیشترین استفاده را از ظرفیت های این میزسنگ داشته باشیم. جلسات آن باید با قدرت برگزار و راهکارها و موانع صادرات در آن بررسی شود.

  وی گفت: میز سنگ کشور مختص استان مرکزی نیست و باید جلساتی هم دردیگر استان ها تشکیل شود باید تمامی فعالان صنعت سنگ ایران در این میز سنگ حضور داشته باشند و نقطه نظرات خود را  اعلام کنند. یکی از برنامه های میزسنگ می تواند این باشد که در هر جلسه دستورالعمل ها و قوانین مزاحم تولید و صادرات بررسی و شناسایی شوند تا این موارد به مسئولین بالاتر انتقال داده و اقدامات لازم در خصوص رفع موانع انجام شود.

  وی تصریح کرد: توقع ما از اتاق بازرگانی این است که با قدرت بیشتر به میدان بیاید و وظیفه ذاتی خود در قبال دعوت از تجار بین المللی و اعزام هیات های تجاری به دیگر کشورها را به نحو احسن انجام دهد. برای رشد و توسعه صادرات باید همه به میدان بیایند و این مقوله را تقویت کنند.

  خوشه سنگ حامی جدی افزایش صادرات

  مصطفی آمره

  مصطفی آمره

  در ادامه مهندس مصطفی آمره رئیس شرکت شهرک های استان مرکزی اظهار داشت: محلات یکی از شهرهای بسیار ویژه استان مرکزی است که تاکنون توانسته در زمینه صنعت سنگ، گل و گیاه، ماهی های زینتی و تریکو موفقیت های ارزنده ای را تجربه کند. این موفقیت ها زمانی بازده چند برابری خواهد داشت که استمرار داشته باشند و رها نشوند.

  وی گفت: برگزاری نمایشگاه سنگ ایران در محلات و نیم ور یکی از مهمترین نمادهای توسعه یافتگی این شهر است. برگزاری جلسات شورای راهبری خوشه سنگ در محلات باید با دقت و نظم بیشتری انجام شود تا بتوانیم بیشترین کمک را به افزایش صادرات داشته باشیم.

  وی تصریح کرد: افزایش نرخ دلارعلیرغم تمامی مشکلاتی که به وجود می آورد می تواند باعث افزایش صادرات شود. کشوری مانند عراق که در همسایگی ما است می تواند یکی از بازارهای بزرگ صنعت سنگ ما باشد. بسیاری از خریداران سنگ که از کشورعراق به ایران می آیند دنبال سنگ های درجه دو هستند که این مساله می تواند بسیاری از کارخانجات درجه دو ما را نیز به سمت صادرات و فروش بیشتر سوق دهد.

  دولت برای بازگرداندن ارز مهلت بیشتری دهد

  در ادامه محمد حلاجیان گزارشی از کارهای انجام شده در مورد برگزاری دوازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران ارائه داد وعباس قنبری و عباس قنبری نیز مشکلات صادرات سنگ ایران را بیان کردند. مهمترین مشکل بیان شده توسط ایشان در مورد صادرات، تعهدات سپرده ارزی و این مساله بود که سه ماه فرصتی که دولت برای بازگرداندن ارز در نظر گرفته اصلا کافی نیست و این مهلت باید بیشتر باشد.

  قوانین مزاحم شناسایی و حذف شوند

  در پایان جلسه حسین سروش رئیس انجمن صنفی سنگبری های محلات و نیم ور گفت: به دلیل ظرفیت های بسیار زیادی که در استان مرکزی وجود دارد میز سنگ کشور به این استان واگذار شد. میز سنگ این فرصت را در اختیار ما قرار می دهد تا پس از برگزاری جلسات متعدد و آشنا شدن با مشکلات صادرات این مسائل را برطرف کنیم.

  وی ادامه داد: مهمترین مشکل واحدهای تولیدی در این منطقه و شاید در کل کشور برخی قوانین و دستور العمل های مزاحم است که این قوانین و دستورالعمل ها باید شناسایی و حذف شوند.

  وی گفت: میز سنگ کشور در استان مرکزی واقع شده اما متعلق به تمامی فعالان صنعت سنگ ایران است. باید عضوگیری های لازم از کل کشور برای میز سنگ انجام و جلسات میز سنگ با حضور تمامی فعالان معدنی و فراوری صنعت سنگ برگزار شود.

  وی تاکید کرد: در حال حاضر هم اعتقاد ما براین  است که میزان صادرات سنگ استان مرکزی بسیار زیاد و قابل توجه است اما چون گمرک در این شهرستان نیست این آمارها در این استان و شهرستان ثبت نمی شوند. برآورد ما این است که از شهرستان محلات و نیم ور حدودا ۲۰ میلیون دلار صادرات سنگ انجام می شود؛ اگر دفتر گمرک در این شهرستان حضور داشته باشد می توان این آمار را دقیق تر و شفاف تر بیان کرد.