• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، چهارمین جلسه شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی با حضور محمدرضا حاجی پور، محسن بسارده، محسن میرزایی، محمد حسین حیدری، بهنام نیکفر، عزیز میرزائیان، محمد حلاجیان، عباس قنبری، ایرج یوسفی، حسین پورحسنی، رضا ملکی، قاسم براتی، مهندس صالحی، مهندس اسماعیلی و سرکار خانم دکتر نجفی زاده در اتاق جلسات نمایشگاه بین المللی سنگ ایران برگزار شد.

  در ابتدای جلسه مسائل و مشکلات مربوط به آمارگیری از معادن و کارخانجات استان مرکزی مطرح و پیشنهاد شد مساله آمارگیری با کمترین هزینه انجام و در این زمینه از ظرفیت های بخش خصوصی و سازمان نظام مهندسی معدن استان مرکزی بیشترین استفاده شود.

  همچنین پیشنهاد شد تا در کنار آمارگیری از معادن و کارخانه های سنگبری، آسیب شناسی های لازم در خصوص رکود به وجود آمده در صنعت سنگ استان نیز صورت گیرد.

  از دیگر موارد مطرح شده برای آمارگیری این بود که از تمامی معادن و کارخانجات موجود در استان مرکزی عکس و اطلاعات دقیق تهیه و اطلس سنگ استان مرکزی در قالب کتاب تهیه شود. همچنین مقرر شد تا در صورت تهیه اطلاعات جامع از معادن و کارخانجات سنگبری این اطلاعات در سایت های تخصصی سنگ که توسط شرکت شهرک ها ایجاد شده قرار داده شود تا مخاطبان و خریداران سنگ دسترسی راحتری به این اطلاعات داشته باشند.

  در ادامه جلسه محمد رضا حاجی پور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اظهار داشت: در مورد معرفی صنعت سنگ استان مرکزی با برخی مجلات تخصصی که به زبانهای خارجی منتشر و در کشورهای مختلف توزیع می شوند مذاکراتی انجام شده تا صنعت سنگ استان مرکزی را به نحوی شایسته در سطح بین المللی معرفی کنند، بدون شک این اقدامات می تواند تاثیرات بسیار مطلوبی بر روی صادرات سنگ استان مرکزی داشته باشد.

  وی افزود: برای معرفی نمایشگاه سنگ ایران که در شهرستان محلات شهر نیم ور برگزار می شود نیز مذاکرات لازم با این مجلات انجام شده و این رسانه ها در نمایشگاه دهم حضوری پر رنگ خواهند داشت.

  حاجی پور تصریح کرد: در نمایشگاههایی که در خارج از کشور برگزار می شود نیزلازم است که با تمام قدرت شرکت کنیم، مخصوصا نمایشگاه های روسیه و کشورهای همسایه ایران که مهمترین بازارهای صادراتی سنگ ایران به شمار می آیند. حضور در نمایشگاههای مختلف می تواند بسترهای لازم برای افزایش صادرات را فراهم کند. ما باید به سمتی حرکت کنیم که هیچ کدام از واحدهای تولیدی استان مرکزی مخصوصا در حوزه صنعت سنگ تعطیل نباشند.

  وی گفت: در مورد میز سنگ کشور و تشکیل آن در استان مرکزی نیز مکاتبات لازم انجام شده و درخواست کرده ایم که این میز دراستان مرکزی تشکیل شود. استان مرکزی با توجه به توانمندی های بسیار زیادی که در حوزه سنگ های تزئینی دارد می تواند بحث صادرات را سنگ را با تکیه بر میز سنگ کشور با قدرت بسیار بیشتری پیش ببرد. در صورت ایجاد میز سنگ کشور در استان مرکزی پیش بینی من این است که صادرات سنگ به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

  وی ادامه داد: برای تهیه اطلس سنگ استان مرکزی پیشنهاد من این است که از ظرفیت های دانشگاه های موجود در استان مانند دانشگاه صنعتی اراک و دانشگاه آزاد و پیام نور نهایت استفاده را ببریم. تاکید ما در بحث پایان نامه های دانشجویی این است که این پایان نامه ها حتما مرتبط با مشکلات صنعت باشد و بتواند گرهی را از مشکلات این بخش باز کند.

  مهندس حاجی پور پس از شنیدن گزارش اقدامات انجام شده برای برگزاری دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهار داشت: با توجه به حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم افتتاحیه نمایشگاه سنگ ایران لازم است که حتما سنگ کوپ تمامی معادن سنگ استان مرکزی در نمایشگاه حضور داشته باشند.

  وی تصریح کرد: همچنین هماهنگ شده تا پوستر نمایشگاه در سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایت سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی قرار داده شود. رونمایی از ثبت نشان جغرافیایی سنگ تراورتن محلات از دیگر اقداماتی که لازم است در نمایشگاه دهم انجام شود.

  وی ادامه داد: اجرای مراسم افتتاحیه و اختتامیه دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است و برنامه ریزی ها باید به گونه ای باشد که هیچ گونه کم و کاستی در اجرای این مراسم وجود نداشته باشد. سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی از اکنون تا پایان نمایشگاه در تمامی مراحل همراه شرکت یکتا سنگ خواهد بود.