• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، علی کاهیا اوغلو رئیس سابق انجمن صادرکنندگان مواد معدنی استامبول و رئیس پاویون سنگ ترکیه در نمایشگاه ورونا ۲۰۱۷ مصاحبه ای را با مجله دنیای سنگ انجام داده است. متن صحبت های ایشان به شرح زیر است:

  • در دهه ۸۰ و از زمانی که ترکیه برنامه اصلاحات اقتصادی خود را آغاز کرد دولت ترکیه تعدادی از بخش های اقتصادی دارای مزیت اقتصادی را به عنوان پایلوت و محرک توسعه اقتصادی کشور انتخاب کرد که صنعت سنگ یکی از آنها بود. در سال ۱۹۸۶ که سال آغاز برنامه توسعه صنعت سنگ ترکیه است صادرات این کشور تنها ۱۰ میلیون دلار بود. جهت حل این معضل با برنامه ریزی انجام شده و سرمایه گذاری در معادن دارای قابلیت صادراتی، تولیدکنندگان مورد حمایت همه جانبه دولت قرار گرفتند و در راستای استفاده از خروجی معادن، کارخانجات مدرن سنگبری با مشوق های گسترده ای تاسیس شد. درترکیه مصرف سنگ بسیار محدود است در نتیجه توسعه معادن و کارخانجات سنگبری تنها از منظر صادرات مورد توجه دولت است. به این ترتیب ما توانستیم با حمایت همه جانبه دولت ترکیه، ظرف مدت حدودا ۱۵ سال به صادرات حدود یک میلیارد دلار و در سال بیستم به صادرات حدود دو میلیارد دلار برسیم . در حال حاضر نیز صادرات کشور ترکیه بالغ بر۲.۲ تا ۲.۴ میلیارد دلار است. البته باید در نظر داشته باشید که بخش خصوصی ترکیه با هم و با دولت همکاری نزدیک داشته و نقش بسیار فعالی را در انجام این برنامه ایفاء کرده اند. ما از ابتدا تاکنون به صورت متمرکز روند پیشرفت کار را رصد و برنامه را نیز متناسب با شرایط اصلاح می کنیم.

   نحوه حمایت دولت ترکیه از صنعت سنگ این کشور

  • دولت ترکیه برای صادرات اهمیت ویژه ای قائل است و برای تثبیت و توسعه بازارهای صادراتی هر کاری لازم باشد انجام می دهد. به عنوان مثال ما در بسیاری از نمایشگاه های بزرگ دنیا که دارای اهمیت هستند شرکت می کنیم و شرکت فعال در این نمایشگاه ها را به عنوان یکی از شیوه های مهم بازاریابی در برنامه داریم. حضور در این نمایشگاه ها برای صنعت سنگ ترکیه از اهمیت حیاتی برخوردار است. البته دولت ترکیه نیز برای برای نمایشگاه های خارجی مهم تا ۷۵ درصد هزینه های شرکت در نمایشگاه، غرفه سازی ، هزینه های ارسال و بازگشت نمونه ها، هزینه های رفت و برگشت، هتل و اقامت در کشور مقصد و در مورد نمایشگاه هایی که داری اهمیت کمتری هستند حدود ۵۰ درصد را به شرکت کننده های نمایشگاه به صورت بلاعوض پرداخت می کند. علاوه بر مواردی که گفته شد چنانچه به ایجاد دفتر خاص، انبار ، شوروم و سایر برنامه های احتمالی برای حضور در بازارهای هدف نیاز باشد بخش عمده آن توسط دولت ترکیه تامین می شود. ما در ترکیه قوانین و شیوه نامه های محکمی برای حمایت از صنعت داریم و این قوانین محدود به صنعت خاص و یا براساس سلایق دولتی نیست بلکه همه صنایعی که دارای قابلیت و پتانسیل ارزآوری برای کشور باشند را شامل می شود.

   صادرات سنگ کوپ ترکیه به چین

  • حدود یک میلیارد دلار از صادرات ما به کشور چین انجام می شود و همه این مبلغ صادرات شامل صادرات بلوک های تولیدی معادن ترکیه است. به بقیه کشورها هم به همین صورت صادرات انجام می دهیم. ما تابع بازار، سلیقه و نظر مشتری هستیم. فراموش نکنیم که ما به دلیل این که موجودیت معادن و صنعت سنگ ترکیه وابسته به صادرات است نمی توانیم خود را محدود و مقید به تولید و یا محصول خاصی کنیم.

   توصیه برای صنعت سنگ ایران

  • بیان این نکته ضروری است که قرار نیست ما چرخ را از نو اختراع کنیم، روش های توسعه صنعتی با رویکرد صادراتی در دنیا روش های شناخته شده و مدون شده ای هستند و باید از تجربه دیگران استفاده کرد. ایران دارای معادن بسیار خوبی است و همچنین کارخانجات سنگبری ایران دارای امکانات خوبی هستند. بنده تاکنون با افراد زیادی از ایران صحبت داشته ام، دولت ترکیه با وجود این که همه درآمدش تنها از راه مالیات تامین می شود و فاقد درآمدهای دیگرمانند نفت و گاز است اما در حقیقت به صورت کامل و تمام قد از صنعت ترکیه حمایت می کند اما به نظر می رسد که در کشور ایران چنین نباشد، بدون حمایت دولت هیچ انتظاری برای موفقیت صنعت نداشته باشید. برای اجرای یک برنامه توسعه ای برای صنعت سنگ شما در گام نخست نیاز به یک مشاور قوی دارید که به صورت موردی و جزء به جزء در مورد پتانسیل ها و استعدادهای صادراتی معدنی و صنعتی کشور ایران در نقاط مختلف دنیا مطالعه کند. همچنین در مورد معادن و کارخانجات و یا مناطقی که دارای ویژگی خاص هستند باید برنامه خاص تدوین شود. برای توسعه صادرات لازم نیست به صورت عام همه فعالان معدنی و یا مراکز صنعتی مورد حمایت برنامه دولت قرار گیرند چون این امر امکان پذیر نیست بلکه برنامه حمایتی تنها باید محدود و شامل معادن و کارخانجاتی شود که در چهارچوب برنامه مدون شده قرار دارند. به عنوان مثال اگر در منطقه ای پتاسیل تراورتن های خاصی موجود باشد این امکان و استعداد باید تقویت و تجمیع شود. یا اگر در منطقه صنعتی دیگری استعداد گرانیت های خاص، اونیکس های صادراتی و ماربل های دارای مطلوبیت صادراتی است باید معادن مربوطه شناسایی و مورد حمایت قرار گیرند. از طرف دیگر در مورد صنایع سنگبری نیز استعدادیابی در مورد قابلیت های مربوطه در هر منطقه انجام و در مورد راه های تقویت و تجیمع این قابلیت ها برنامه ریزی مربوطه توسط مشاور انجام شود و پس از تکمیل و اجراء به صورت کامل مورد پایش قرار گیرد.