• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، حسین بهمنی یادداشتی بدین شرح را در اختیار صمت قرار داده است: با تحولات ناشی از افزایش نرخ ارز، بازار امسال دچار شوک‌ شد. برخی قطعات و دستگاه‌های واحدهای مختلف در زنجیره فولاد وارداتی و خارجی هستند که با بهای چند برابری روبه‌رو شده‌اند.

    هرچند در این مدت بازار محصولات به دلیل در اولویت قرار گرفتن تامین از طریق بازار داخل با افزایش تقاضا همراه شده‌ اما ایراد اصلی آن است که بازارهای صادراتی با مشکل روبه‌رو شده‌اند. برای صادرات به عراق با بروکراسی‌های اداری روبه‌رو هستیم، درحالی‌که دولت باید قوانین را برای صادرات ساده‌تر کند تا تولیدکننده راحت‌تر به صادرات بپردازد.

    پیش از این، صادرات به عراق به شکل ریالی انجام می‌شد اما با تعهد پیمان‌سپاری، مشکلاتی برای صادرات به عراق به‌وجود آورده‌اند. این روزها صادرات بسیار مشکل شده است، درحالی‌که اگر بازار صادراتی را از دست بدهیم، چین و ترکیه جای ما را در منطقه خواهند گرفت.

    سازمان تجارت باید شرایط صادرات را فراهم کند و اتاق‌های مختلفی را در کشورهای دیگر برای صادرات ایجاد کند تا معرف خوب شرکت‌های ایرانی باشد. باید زمینه برپایی نمایشگاه‌های مختلف ایجاد شود که شرکت‌های ایرانی با هزینه‌های پایین بتوانند توانایی خود را در معرض نمایش قرار دهند. این روند در زمینه ارزآوری برای کشور هم می‌تواند تاثیرگذار باشد و هم منبعی برای کشور به‌شمار ‌رود.