• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، دبیر شورای سیاستگذاری صنعت سنگ ایران گفت: گوش شنوایی برای شنیدن واقعیات صنعت سنگ کشور وجود ندارد.

  احمد شریفی در آیین افتتاح یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در محلات با اشاره به اینکه زنجیره صنعت سنگ از معدن آغاز می‌شود، افزود: ٢ هزار واحد صنعتی در حوزه سنگ با ظرفیت ٢٧ میلیون تنی در کشور فعال است که ارزش جهانی آن حداقل سه میلیارد دلار است.

  وی با بیان اینکه در بخش فناوری ظرفیت تولید ١٨٠ میلیون متر مربع محصول به ارزش هر متر ٢٠ دلار در کشور وجود دارد که مجموع ارزش آن به بیش از سه میلیارد دلار می رسد، گفت: با توجه به پتانسیل موجود در کشور ارزش ظرفیت های موجود در واقع هفت میلیادر دلار است، اما افسوس که با وجود ظرفیت ٢٧ میلیون تنی صناعی فعال در این حوزه تنها ١٠ میلیون تن تولید انجام می گیرد.

  دبیر شورای سیاستگذاری صنعت سنگ ایران تصریح کرد: آمار وزارت صنعت با آمار واقعی متفاوت است، ظرفیت پروانه بهره برداری در سال ٩١ ، ٩٢ حدود ١۴٠ میلیون مترمربع بوده است در حالی که امروز میزان بهره برداری به ۶٠ میلیون مترمربع رسیده است و این به معنای توان مصرفی ۶٠ میلیون تنی سنگ معدنی در کشور است.

  وی افزود: در حال حاضر  ۶ میلیون تن صادرات انجام می شود که با احتساب یک میلیون تن بلوک صادراتی در مجموعه ٧ میلیون تن صادرات انجام می شود در حالی که وزارتخانه آمار ١٢ میلیون تنی را در این خصوص ارائه می کند.

  وی با طرح این سوال که چرا آمار غلط به مردم داده می شود؟ گفت: با ظرفیت ٢٧ میلیون تنی صنایع در کشور هفت تا هشت میلیون تن صادرات انجام می گیرد و از ١٨٠ میلیون متر فرآوری نیز ۶٠ میلیون متر مکعب مصرف می شود.

  شریفی اضافه کرد: ۶ هزار واحد فرآوری در کشور وجود دارد که از این تعداد ۵٠٠ واحد به صورت بالقوه ظرفیت تولید و صادرات دارد، اما تنها ١٠٠ تا ١۵٠ واحد فعال هستند و کار صادرات را دنبال می کنند و باید دلیل عدم صادرات مابقی این واحدها عارضه یابی شود.

  وی با بیان اینکه چرا این صنایع با وجود برخورداری از خط تولید استاندارد ایتالیایی تعطیل هستند؟ چرا وزارت صنعت توجهی به سرمایه ملی ندارد و گره کور کار کجاست، تصریح کرد: با شعار نمی توان کشور را اداره کرد باید حقایق را به مردم گفت و واقع نگر بود. چرا سنگ ایران باید به قیمت متری ٣٠ تا ۴٠ هزار تومان به دلالان عراقی فروخته شود؟ چرا باید قیمت پایه سنگ ۵ دلار در نظر گرفته شود درحالی که قیمت واقعی آن ١٠ تا ١۵ دلار است و یک واحد معدنی در اصفهان سنگ خود را به قیمت متری ٣٠ هزار تومان به دلال عراقی بفروشد؟

  شریفی با طرح این سوال که چرا سرمایه گذاری در صنعت سنگ تزیینی ٧٠٠ میلیون تومان برآورد شده است، افزود: امروز خرید یک لودر ٢ میلیارد تومان هزینه در پی دارد و برای تجهیز یک معدن حداقل ۴ میلیارد تومان سرمایه نیاز است، امروز در بخش صنعت سنگ تولید بلوک استاندارد تنها به میزان ٣٠ درصد انجام می‌گیرد در حالی که تولید بلوک استاندارد در ترکیه ۶٠ درصد است.

  وی با بیان اینکه امروز صنعت سنگ کشور در طراحی مهندسی، تامین ماشین آلات مناسب، مدیریت و آموزش با مشکل روبروست و این موارد واقعیات صنعت سنگ کشور است که متاسفانه هیچ گوش شنوایی در وزارتخانه ندارد، گفت: جلسه شورای سیاستگذاری صنعت سنگ کشور که من دبیر آن هستم یک سال است که تشکیل نشده و بارها از قائم مقام وزیر صنعت درخواست تشکیل جلسه داشتم اما این امر مهیا نشد و حتی با من زاویه پیدا کردند، با این رویه نمی توان امیدی به حمایت وزارتخانه داشت.

  شریفی با اشاره به تعطیلی هزار واحد معدنی از ٢ هزار واحد موجود در کشور به دلیل مشکلات بازار فروش، تحمیل حقوق دولتی به آنها و درگیری با زیان انباشته گفت: سال گذشته در شورای سیاستگذاری صنعت سنگ کشور مصوب شد که حقوق دولتی براساس میزان بارگیری معادن محاسبه شود که این امر با موافقت وزارت صنعت و قائم مقام وزیر مواجه نشد. در واقع قرار نیست از این صنعت در حال له شدن زیر چرخ دنده های تولید، حمایت شود و حتی خواستار دریافت عوارض صادراتی از معادن سنگ هستند.

  وی با اشاره به سند چشم انداز ٢ میلیاردی در زمینه صادرات گفت: ذیل این سند ١٠ ها نوع حمایت از معادن درج شده ولی تاکنون موردی از آن اجرایی نشده است. باید در حوزه فرآوری و صادرات سنگ نهضت راه بیفتد چراکه حلقه مفقوده در زنجیره ارزش، صادرات است.

  • ایسنا