• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، «بهنام نیکفر» مدیرعامل نمایشگاه بین المللی سنگ ایران گفت: ۴۵۰ میلیارد ریال مراودات تجاری و فروش محصول در نمایشگاه بین المللی سنگ محلات انجام گرفت.

  وی افزود: حدود ۲۰۰ میلیارد ریال از این رقم مربوط به فروش سنگ کوپ و ۲۵۰ میلیارد ریال نیز از محل فروش تجهیزات، لوازم مصرفی معادن و واحدهای فرآوری سنگ است.

  وی اظهارداشت: ۸۰ درصد از ۱۳ هزار تن سنگ کوپ عرضه شده در نمایشگاه از ۲۰۰ معدن مستقر در ۱۸ استان کشور بوده است.

  مدیرعامل نمایشگاه بین المللی سنگ ایران گفت: تجار و بازرگانانی که از کشورهای ترکیه، هند و حوزه خلیج فارس در این نمایشگاه حضور داشتند با قابلیت های معدنی سنگ ایران در مدت چهار روز برپایی نمایشگاه آشنا شدند و کیفیت و تنوع سنگ های تروارتن، مرمریت، مرمر، گرانیت، لایمستون و سنگستون را محک زدند.

  نیکفر تصریح کرد: نخستین میز سنگ کشور در این نمایشگاه با حضور مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه و تجارت ایران با حضور استان های مختلف و تشکل های مختلف برگزار شد.

  وی بیان کرد: همایشی به کوشش نظام مهندسی معدن استان مرکزی در این نمایشگاه برگزار شد و آخرین دستاوردهای علمی حوزه نظام مهندسی معدن ارایه شد.

  مدیرعامل نمایشگاه بین المللی سنگ ایران گفت: در این نمایشگاه سومین دوره مسابقات بین المللی فرهنگی عکس، کاریکاتور، داستان کوتاه و خطاطی با موضوع سنگ با ٢٠٠ اثر از ۲۵ کشور دنیا برگزار شد که یک میلیون و ٢٠٠ هزار نفر از این آثار بازدید کردند و در آیین اختتامیه نیز به پنج اثر برتر جوایزی اهدا شد.

  نیکفر خاطرنشان کرد: حضور خبرنگاران مجلات تخصصی صنعت سنگ از کشورهای ایتالیا، هند و چین از جلوه های این نمایشگاه بود که تاثیر مستقیم و مطلوبی در معرفی ظرفیت سنگ ایران داشت.

  وی تصریح کرد: برنامه ریزی برای نمایشگاه داوزدهم صنعت سنگ از اکنون آغاز شده است.

  نمایشگاه بین المللی سنگ محلات از ۱۷ تا ۲۰ مهرماه در فضایی به وسعت ۹۰ هزار مترمربع با حضور ۱۹۴ شرکت داخلی و خارجی و ٢٠٠ معدن برگزار شد. ۷۰ معدن فعال در محلات وجود دارد که این معادن ۳۰ میلیون تن ذخیره قطعی دارد، سالانه ۲ میلیون تن سنگ از آن ها برداشت و بیش از ۲ درصد سنگ جهان و هشت درصد سنگ تراورتن جهان در این شهرستان تولید می‌شود.

  • ایرنا