• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی اراک با بیان اینکه ۹۵ درصد از کالای مصرفی معادن و کارخانجات سنگ کشور وارداتی است، افزود: فقط ۵ درصد از امکانات مورد نیاز صنعت سنگ از بازار داخلی تامین می شود.

  بهنام نیکفر اظهار کرد: رفع اختلافات بین دستگاهی و سازمانی در سال ۹۷ یکی از اولویت‌های اتاق بازرگانی اراک و استان مرکزی است که براساس آن می‌توان تعامل بیشتری ایجاد کرد.

  وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی تلاش دارد که به عنوان بدنه کارشناسی دولت وارد عرصه شود، گفت: توسعه فعالیت‌های اتاق نیازمند هماهنگی بیشتر است و قطعا در سال جاری نزدیک ‌شدن و تعامل با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، محیط زیست، منابع‌طببیعی و میراث‌فرهنگی با جدیت دنبال می‌شود.

  نیکفر تصریح کرد: در سال جاری برگزاری نمایشگاه سنگ ایران در قالب نمایشگاه بین‌المللی در دستور کار است چراکه باید با دنیا و نمایشگاه‌های بزرگ جهان در عرصه سنگ تعامل داشت و تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد، همچنین در تلاش برای دعوت از ۵۰۰ تاجر در حوزه سنگ از نقاط مختلف جهان هستیم و ایجاد امکانات این امر از طریق سازمان توسعه تجارت و شرکت شهرک‌ها دنبال خواهد شد.

  وی با اشاره به اینکه این تعاملات بین‌المللی قطعا در معرفی ظرفیت سنگ ایران و بازخوردهای جهانی موثر است، افزود: متاسفانه با وجود تلاش‌های بسیار و افزایش صدور پروانه برداشت در حوزه سنگ‌های تزیینی اما معادن فعال در این حوزه از ۱۳۰ معدن به حدود ۸۰ معدن رسیده است و باقی معادن به دلیل فشار ناشی از مالیات بر ارزش افزوده و سودده نبودن معدن تعطیل شده‌اند و کارخانجات سنگ‌بری نیز نیمه تعطیل هستند یا با نیمی از ظرفیت خود فعالیت دارند.

  رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی اراک عنوان کرد: در حال حاضر ۶۰ تا ۷۰ درصد معادن تعطیل یا نیمه تعطیل هستند و تنها راه نجات صنعت سنگ کشور توسعه صادرات است. از طرفی با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده از محل تحریم‌ها و مشکلات بانکی باید با تعامل بین ادارات و وزارتخانه‌های مرتبط و به دور از بروکراسی اداری موجود روند صادرات را تسهیل و تسریع کرد.

  وی با اشاره به شعار سال و تاکید بر حمایت از کالای ایرانی گفت: ۹۵ درصد کالای مصرفی معادن و کارخانجات سنگ کشور وارداتی است و تنها ۵ درصد امکان استفاده از کالای داخلی وجود دارد که با همین ۵ درصد می‌توان شعار سال را محقق کرد و حمایت‌های لازم را در پیش گرفت.

  نیکفر با تاکید بر کیفی‌سازی تولیدات داخلی گفت: سنگ صنعت باید از امکانات و تجهیزات کیفی استفاده کند اما متاسفانه کالای تولید داخل در حد کیفیت مورد نیاز صنعت سنگ کشور نیست و از آنجاکه باید برای حضور در عرصه بین‌المللی و صادرات تجهیزاتی مناسب و همراه با کیفیت در اختیار داشت به ناچار به سمت امکانات و تجهیزات خارجی کشیده می‌شویم، اما اگر کیفیت تولید در کشور ارتقا یابد می‌توان بخش عمده‌ای از نیاز این صنعت را از طریق بازار داخل تامین کرد.

  • ایسنا