• معاون امور معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: ۹۵ میلیارد ریال حقوق دولتی معدنی امسال در این استان وصول شده است.

  «محسن بسارده» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: چهار پروانه اکتشاف معدنی جدید و یک گواهی کشف نیز امسال در نقاط مختلف استان مرکزی صادر شد و شمار پروانه‌های بهره برداری معدنی صادره نیز در این مدت یک فقره بوده است.

  وی ادامه داد: سرمایه گذاری معادن در سال جاری بیش از ۱۸ میلیارد ریال است و فعالیت در این بخش تا کنون ۱۰ فرصت شغلی جدید در استان ایجاد کرده است.

  معاون امور معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اظهار داشت: ۳۵ نوع ماده معدنی در استان مرکزی تولید می‌شود که مهمترین آن مس، سرب، روی، طلا، فلدسپات، سنگ آهن، آهک، سولفات سدیم، سنگ لاشه و تراورتن است.
  بسارده توضیح داد: معادن کانون محوری در حوزه کسب و کار و درآمدزایی و پیشبرد امور توسعه پایدار است که باید سهم آن در حوزه تولید و بالا بردن درآمد ناخالص ملی به خوبی دیده شود.
  سه هزار و ۹۱۱ نیروی کار در ۵۳۰ معدن استان مرکزی فعالیت دارند.
  استان مرکزی به سبب قرار گرفتن در حدفاصل ۲ منطقه زمین شناسی مهم کشور (منطقه‌های دگرگونی سنندج سیرجان و ایران مرکزی) به لحاظ شرایط زمین شناسی، خاستگاه مواد معدنی مختلف و متنوعی شامل کانی‌های دگرگونی، آذرین و رسوبی از قبیل مواد معدنی غیرفلزی، فلزی، مصالح ساختمانی و سنگ‌های تزئینی است.
  این استان با ۳۸۰ معدن و استخراج سالانه ۱۴ میلیون تن ماده معدنی، رتبه هفتم معدنی کشور را به خود اختصاص داده است و تاکنون از ۵۷ نوع ماده معدنی موجود در کشور ۴۲ نوع آن در استان مرکزی شناسایی شده و از حدود ۳۵ نوع ماده معدنی بهره برداری می‌شود.
  تراورتن، سولفات سدیم، سرب، روی، سنگ آهن، سنگ گچ، پوزولان، کائولن، باریت و خاک‌های صنعتی از مهمترین ذخایر غنی معدنی قابل بهره برداری در این استان هستند.
  بیش از ۴۲ نوع ماده معدنی در استان مرکزی شناسایی شده و امکانات برای استخراج تنگستن، قلع و مولیبدن، طلا، مس، آندالوزیت، مرمریت‌های سیاه، گرانیت، کانی‌های قیمتی و زینتی شامل فیروزه، کریزوکولا، جاسیر، آزوریت و مالاکیت، عقیق، بلور کوارتز، ارپیمان (سولفور آرسنیک)، بنتونیت و کلسیت در منطقه وجود دارد.
  برخی مواد استخراج شده در معادن استان مرکزی در واحدها و کارخانه‌های گچ، آهک، سیمان سفید، رنگ، پوکه، کاشی، لاستیک و شیشه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.