• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، سفیر جمهوری بنین در ایران گفت: آفریقا با ذخایر غنی معدنی خواستار سرمایه گذاری مشترک و مستقل در حوزه فرآوری و تولید سنگ نما است.

  نعیم اکیبو در جریان بازدید از واحد فرآوری سنگ و دهکده گل و گیاه محلات، افزود: در این زمینه شهرستان محلات استان مرکزی قابلیت های ویژه ای دارد.

  وی ادامه داد: سرمایه گذاری مشترک در زمینه تولید و صادرات سنگ نما برای کشور بنین و شهرستان محلات با ذخایر قابل توجه بستر مهمی برای توسعه روابط دو جانبه بازرگانی و اقتصادی است.

  وی اظهار کرد: کشور بنین معادن سنگ مرمریت بسیار بالایی دارد، اما در زمینه فناوری صنایع تبدیلی و فرآوری ضعیف است، عمده محصولات معدنی این حوزه به صورت کوپ و خام صادر می شود که ارزش افزوده پایین دارد.

  سفیر جمهوری بنین در ایران اظهار کرد: در صورتی که سرمایه گذاری مشترکی با صنعتگران محلاتی در زمینه فرآوری سنگ ایجاد شود رونق اقتصادی و مزیت های زیادی برای دو طرف دارد.

  اکیبو از توانمندی محلات در زمینه سنگ نما و گل و گیاهان زینتی ابراز رضایت کرد و افزود: در قاره آفریقا کشورهای کنیا و اتیوپی از کشورهای صادر کننده گل و گیاه هستند که در این حوزه نیز تجار و تولید کنندگان محلاتی می توانند به توسعه روابط دو جانبه اقتصادی بپردازند.

  سفیر جمهوری بنین در ایران ادامه داد: حضور در بازار اقتصادی بنین سودآور و موثر است چرا که این کشور عضو جامعه اقتصادی با عضویت ۱۵ کشور غرب آفریقا است و کالاها در این اتحادیه بدون مشکل گمرکی جابه جا می شود.

  اکیبو ادامه داد: آنچه در بنین تولید می شود به عنوان یکی از محصولات اتحادیه بدون مشکلات گمرکی وارد کشورهای پانزده گانه عضو می شود و این کشورها بازار بزرگی را تشکیل داده اند.

  وی گفت: حضور تجار و سرمایه گذاران در حوزه سنگ و گل گیاه زینتی بنین زمینه ساز ورود به بازار این کشورها است.

  حسن قمری

  حسن قمری

  فرماندار محلات نیز در جریان این بازدید گفت: این شهرستان ظرفیت‌های متنوعی در عرصه اقتصادی و گردشگری دارد و معادن سنگ، گل و گیاه و ماهیان زینتی از جمله پتانسیل‌های شاخص آن به شمار می‌رود.

  حسن قمری تصریح کرد: ۳۰ درصد از مردم محلات در صنعت پرورش گل و گیاه زینتی اشتغال دارند و دانش فنی تولید گل در محلات بالا است.

  وی با اشاره به دیگر توانمندی دیگر شهرستان محلات بیان کرد: ۶۰ درصد از سنگ تراورتن مرغوب کشور و ۱۲ درصد از نیاز دنیا به این محصول در محلات تولید می شود.

  قمری ادامه داد: ۱۱۵ واحد معدنی در محلات وجود دارد که ۶۲ معدن آن سنگ تراورتن است.

  وی با اشاره به اینکه تولیدات محلات سیطره کامل بر تراورتن کشور دارد، افزود: سهم ۵۰ درصدی اقتصاد این شهرستان در زمینه تولید سنگ ‌های خام و تزئینی توانسته رونق اقتصادی خوبی را برای محلات رقم بزند.

  فرماندار محلات گفت: حدود ۳۰۰ کارخانه فرآری سنگ در محلات وجود دارد و در صورتی که بتوان با سرمایه گذاری مشترک سنگ را با فناوری روز و با ساب مناسب تولید و صادر کرد ارزش افزوده ایجاد می کند.

  وی گفت: صادرات سنگ این شهرستان به صورت بریده و خام بدون ساب مناسب صادر می شود و با گسترش روابط ۲ جانبه و سرمایه گذاری مشترک می توان زنجیره فرآوری، سود و ارزش افزوده را تکمیل کرد.

  سفیر جمهوری بنین در ایران در دومین روز از سفر خود به استان مرکزی با سفر به شهرستان محلات از کارخانه سنگبری سنگستان و دهکده گل و گیاه محلات بازید کرد و سپس راهی شهرستان دلیجان شد. شهرستان محلات از توابع استان مرکزی دارای ۵۵ هزار نفر جمعیت است و قطب تولید ماهی زینتی، سنگ نما و گل و گیاهان زینتی کشور محسوب می شود.

  جمهوری بنین کشوری واقع در غرب آفریقا است که پیش از این با عنوان «داهومی» شهرت داشت. پایتخت این کشور «پورتو نووو» و مرکز سیاسی آن «کوتونو» است که در عین حال بزرگ‌ترین شهر و مرکز اقتصادی بنین محسوب می شود. زبان رسمی جمعیت ۱۰ میلیون ۳۰۰ هزار نفری جمهوری بنین فرانسوی است و پول رایج این کشور نیز فرانک سی‌اف‌ای آفریقای غربی است. این کشور در تاریخ اوت ۱۹۶۰ میلادی از فرانسه مستقل شده‌ است.