• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، صبح امروز دکتر دارینی مسئول مرکزهمکاری های اقتصادی و تجاری ایران و اروپا با مرکزیت آلمان در جمع مسئولین و فعالان صنعت محلات و دلیجان حضور یافت. در این جلسه دکترعلیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی، حسین سروش، حسن قمری فرماندار محلات، مهندس قناتی و جمعی از فعالان صنعت محلات و دلیجان حضور داشتند. مدیریت جلسه برعهده حسین سروش رئیس هیات مدیره انجمن صنفی سنگبران محلات و نیم ور بود.

  حسین سروش، غلامرضا میری

  حسین سروش، غلامرضا میری

  حمایت های مالی اروپا از طرح های اقتصادی ویژه 

  در ابتدای جلسه دکتر دارینی مسئول مرکز همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و اروپا اظهار داشت: این مرکز در کشور آلمان و شهر برلین با هدف رشد و توسعه صادرات راه اندازی شده است. آلمان یکی از مهمترین کشورهای اروپا است و تقریبا می توان گفت قطب صنعت اروپا به شمار می آید.

  وی اظهار داشت: بعد از خروج آمریکا از برجام تمام تلاش ما این است که فضای تنفسی جدیدی برای تجارت ایران به وجود آوریم و راه اندازی این مرکز می تواند یکی از این فضاهای تنفسی باشد. ما برای رشد و توسعه صنعت چاره ای جز جذب سرمایه های خارجی نداریم و کشور آلمان و اتحادیه اروپا بهترین گزینه برای جذب سرمایه های خارجی هستند.

  دکتر دارینی

  دکتر دارینی

  وی تصریح کرد: مهمترین هدف این مرکز این است که محصولات ایرانی را به اروپا معرفی کند و پلی تجاری باشد میان اروپا و ایران. تاکنون نزدیک به پنج هزار شرکت اروپایی را شناسایی کرده ایم که این شرکت ها می توانند با ایران همکاری داشته باشند. بسیاری از این شرکت ها در امریکا سهام ندارند و می توانند به راحتی با ابران کار کنند.

  وی گفت: یکی دیگر از فعالیت هایی که ما به صورت جدی دنبال می کنیم برگزاری همایش ها است. در این همایش ها توافق های لازم بین شرکت های ایرانی و شرکت های اروپایی برای رشد و توسعه صادرات انجام می شود.

  وی تصریح کرد: هفت شرکت زیر مجموعه این مرکز است که هر کدام در زمینه ای خاص مشاوره می دهند. این مرکز داری هزار متر مساحت در برلین است و به نوعی خانه صنعت ایران محسوب می شود و می توانیم مقداری از این فضا را در اختیار فعالان صنعت محلات و دلیجان بگذاریم.

  وی گفت: از دیگر فعالیت های این شرکت چاپ نشریه ای تخصصی به زبان انگلیسی است که در سطح اروپا توزیع می شود و تاکنون سه شماره از آن در سطح اروپا به دست علاقمندان رسیده است. این نشریه به صورت تخصصی به معرفی محصولات و کالاهای ایرانی می پردازد.

  وی خاطرنشان کرد: اتحادیه اروپا از برخی پروژه های خاص که در زمینه حمایت از محیط زیست باشد حمایت های بسیار خاص و ویژه ای را انجام می دهد. برای پروژه هایی مانند تولید کاغذ از سنگ و یا تولید برق از زباله می توان از کمک های مالی این اتحادیه استفاده کرد.

  عملکرد ما در تبلیغات بسیار ضعیف است

  علیرضا سلیمی

  علیرضا سلیمی

  در ادامه حجت الاسلام دکترعلیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از راه اندازی این مرکز و فعالیت هایی که در حوزه افزایش صادرات انجام می شود بسیار تشکر می کنم. بهترین کاری که در حال حاضر می توان انجام داد تلاش برای افزایش صادرات است. صادرات فرش ما به آلمان سابقه ای چندین و چند ساله دارد که باید این صادرات را افزایش دهیم.

  وی گفت: صادرات خدمات مهندسی و شرکت های دانش بنیان از ظرفیت های بسیار خوب ایران است که تاکنون کمتر به آن توجه شده است. به دلیل برخی کم توجهی ها سرمایه های زیادی از ایران خارج شده که باید بسترهای لازم برای باز گرداندن این سرمایه ها به کشور را فراهم کنیم. ایرانی هایی که در خارج از کشور زندگی می کنند بسیارعلاقمند هستند درایران سرمایه گذاری کنند.

  وی تصریح کرد: اطلاعات واحدهای تولیدی ما شسته رفته نیست. هنوز یک کلیپ چند دقیقه ای که بتواند واحدهای تولید محلات و دلیجان را خیلی جذاب معرفی کند تولید نشده است. این ضعف بسیار بزرگی است که ما نتوانسته ایم به خوبی از فضای مجازی برای رشد و توسعه صنعت خود استفاده کنیم. عملکرد ما در تبلیغات تجاری بسیار ضعیف است.

  لزوم توجه بیشتر به تجارت الکترونیک

  حسن قمری

  حسن قمری

  در ادامه حسن قمری فرماندار محلات اظهار داشت: در شهرستان محلات دارای ظرفیت های بسیار ویژه و مثال زدنی در حوزه صنعت سنگ، گل و گیاه، ماهی های زینتی و گردشگری هستیم که تمامی این ظرفیت ها توسط بخش خصوصی به وجود آمده است.

  وی گفت: در بخش تولید رتبه بسیار خوبی را از آن خود کرده ایم و تقریبا در این حوزه موفق بوده ایم اما بزرگترین ضعف ما در حوزه تجارت و تبلیغات و بازاریابی است که نتوانسته ایم این محصولات تولیدی را به خوبی به بازارهای هدف برسانیم.

  وی خاطرنشان کرد: دو کارخانه تولید کاغذ از سنگ در شهرستان محلات در حال راه اندازی است و کارخانه سوم هم مراحل اداری خود را طی می کند. در زمینه تولید انرژی های پاک هم استان مرکزی می تواند وارد میدان شود و به خوبی ازعهده این کار برآید چون این استان یک استان آفتاب خیز است.

  وی تصریح کرد: دو اصل مهم برای رشد و توسعه تجارت وجود دارد: یکی حضور در نمایشگاه های بین المللی و داخلی که ما در شهرستان در حال حاضر دو نمایشگاه بسیار قدرتمند را برگزار می کنیم و دیگر استفاده از تجارت الکترونیک و حضور صنعت ما در فضاهای مجازی است که متاسفانه در این حوزه بسیار ضعیف بوده ایم.

  وی گفت: در حال حاضر تقریبا نیمی از تجارت دنیا تجارت الکتروینک است و ما نباید از این حوزه مهم و بسیار تاثیرگذارغافل باشیم.